Efsane Filmler Listesi

En iyi yabancı filmler hangileridir ? Hangi filmi izlemeliyim ? En çok izlenen filmler hangileri ? Gibi sorularınız varsa ve efsane film önerileri arıyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz ! Efsane Filmler Listesi olarak mısır, kola ve film üçgenini seven toplumumuz için adeta bir ansiklopedi kalitesinde, Imdb Top 250 film incelemeleri yaptık. En iyi aksiyon filmleri , en iyi aşk filmleri , en iyi macera filmleri , en iyi yabancı filmler kısacası sinema tarihinde gelmiş geçmiş en efsane filmler ve en iyi filmler bu yazımızda mevcut.

Film izlemek istiyorsunuz ama ne izleyeceğinize karar veremediniz mi ? Yüzlerce film arasından hangisini seçeceğinizi bilemediniz mi ? O zaman tüm dünyada en çok beğenilen filmler ve en iyi filmler arasından arasından sizler için yaptığımız film önerileri ile yolunuzu rahatça bulabilirsiniz.

Efsaneleşmiş imdb top 250 filmi konusu hakkında adeta ansiklopedik bir kaynak olarak hazırladığımız listede en iyi filmlerin hepsi için kendi düşüncelerimizle film yorumu yaptık, ayrıca efsane filmler izlemeden önce karar verebilmeniz için film konusu ekledik, umarız hoşunuza gider.

Umarız en iyi 250 film imdb listemizde aradığınız filmi bulabilirsiniz ve verdiğimiz film tavsiyeleri hoşunuza gider. Aşağıda madde madde efsane filmler önerileri bulunmaktadır.

 

Efsane Filmler Listesi Film Önerileri , IMDB En iyi 250 Film , Efsane film önerileri 

 

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

1.ESARETİN BEDELİ

 [/su_heading]

 

IMDB Puanı : 9.3
Tür : Dram
Yönetmen:  Frank Darabont
Yazarlar : Stephen King , Frank Darabont
Oyuncular :  Tim RobbinsMorgan FreemanBob Gunton | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 84″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 1 Numara – Shawshank Redemption Filmi Konusu

En iyi filmler listemizin en üstündeki dram türünde olan film 1994 yılında beyaz perdede boy gösterdi. Bankacı Andy Dufrense (Tim Robbins) karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle suçlanır. Delillerin Andy’nin suçlu olduğunu işaret etmesi üzerine ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Shawshank Hapishanesi’ne gönderilir. Tecavüzün, kavganın, türlü kötülüklerin döndüğü bu yer adeta pislik yuvası gibidir. Başlarda sessiz ve kendi halindeyken Red (Morgan Freeman) ile tanışır. Yeni arkadaşı sayesinde diğerleriyle de yakınlaşır. Bankacı olduğu için hesap işlerinde iyidir bu sayede kısa sürede hapishane müdürünün çok da yasal olmayan mali işlerini yürütmeye başlar. Pozitif ve umutlu oluşu ile orada bulunan insanlara umut aşılar. Her şeyin dışında çok zeki bir insandır ve Rita Hayworth sayesinde hapishanede uzun süre kalmayacaktır.

Andy Dufresne başarılı bir iş iş adamıdır fakat hayatın insanlara ne getireceğini oda tam olarak bilmediği için kendisini bir anda mahkum olarak bulur aslında filim tam olarak burada başlar mahkum olarak nasıl özgür olunabilir düşülen durum ne olursa olsun o durumda nasıl mutlu olunabilir bunu bize çok güzel gösteriyor. Hapishanede ne yazık ki Andy Dufresne hiç güzel günler geçirmeyecek. Yinede umudu filmin en güzel mesajlarından. Efsane filmler listesinin tepesindeki film izlemeye değer.

Efsane Filmler Listesi 1 Numara -Shawshank Redemption Film Hakkında Pek Bilinmeyenler

Stephen King’in yazdığı Different Seasons kitabının içerisinde yer alan Rita Hayworth ve Shawshank Redemption hikayesinden uyarlama film tamı tamına 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. En iyi filmler arasında bir numaraya ulaşan yapım vizyona girdiği ilk zamanlar gişede hüsrana uğrasa da sonrasında büyük yankı uyandırmıştır. 9.3 IMdb puanı alarak IMdb 250 efsane filmler listesinde birinci sırada bulunur. Diğer ülkelerde farklı isimlerle seyirciyle buluşmuştur. Red karakterinin asıl hikayede kızıl bir İrlandalı olduğu bilinir fakat yönetmen yetenekli oyuncu Morgan Freeman için rolü uygun görmüştür. Filmde sadece 2 kadın kısa süreli olarak rol almıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

2.BABA

[/su_heading]

 

IMDB Puanı : 9.2
Tür : Dram , Suç
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Yazarlar : Mario Puzo , Francis Ford Coppola
Oyuncular : Marlon BrandoAl PacinoJames Caan | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 85″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 2 Numara – Baba Filmi Konusu

Efsane filmler listesinin iki numarası , Mario Puzo’nun kitabından sinemaya uyarlanmış bir eserdir. İtalyan bir mafya ailesinin konu alındığı film, sanırım bu türde yapılan en ses getiren eserdir. Güç savaşlarının bariz göründüğü film de oyunculukların üst düzey olması filmin etkisini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Bir çok dalda oscar adayı olan film en iyi filmler arasında yer alırken, en iyi erkek oyuncu ödüllerini almıştır.

Dram türünde çekilen film 1972’de Amerika’da 1973’de Türkiye’de gösterime girer. İkinci Dünya Savaşı’nın sona erdiği dönemde başlayan film 10 yıllık bir süreci seyirciye sunar. New York’ta yaşayan ve İtalyan olan güçlü bir mafya ailesinin babası Don Vito Corleone (Marlon Brando) şehrin yer altı işlerini yönetir. Onun ailesinin haricinde 4 güçlü aile daha yer altı işleriyle ilgilidir. Fakat Don Corleone diğerlerinin haricinde politikacılar ve yargıçlarla sıkı dosttur. Dostlukları sayesinde her yere erişimi olur. New York’un en büyük uyuşturucu üreticisi Solozzo (Al Lettieri) Baba’ya yasal koruma karşılığında büyük miktarda para teklif eder. Teklifi uyuşturucunun politikacılarla arasında sorun çıkaracağını düşünen Baba tarafından reddedilir. Cevaptan memnun kalmayan Solozzo arkasına büyük adamlar alarak suikast düzenletir. Sonuçları doğrultusunda evin küçük oğlu Micheal (Al Pacino) işlerde aktif hale gelir. Büyük mafya aileleri arasında savaş başlar. Efsane filmler listesi 2. sırasında olan film her kesimden film severi kendine bağlamayı başararak en iyi filmler listesi arasına girip orada kalıcı olmayı başarmıştır.

Efsane Filmler Listesi 2 Numara –  Baba Film Hakkında Pek Bilinmeyenler

Mario Puzo’nun yazdığı The Godfather romanından uyarlanan film sinemalarda yer aldığı günden bu yana büyük ses getirmiştir. Çekimleri hiç kolay olmamış, düşük bütçe, zaman sınırlaması ve gerçek mafyaların tehditleri arasında tamamlanmıştır. Baba karakterinin yüzünün unutulmazlar arasına girmiş çenesi için Marlon Brando seçmelerde ağzına pamuk yerleştirmiş, deneme çekimlerinde ise dişçisine protez yaptırmıştır. Türkiye’de en çok izlenen ve satılan film olarak yer almıştır. En efsane filmler listesi arasında tartışmasız ilk sıradadır. 9.2 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde uzun süre birinci kalmış, 2008’de ikinciliğe yerleşmiştir. Oyuncular ve film çok sayıda ödül almıştır. Marlon Brando Oscar için gitmemiş yerlilere karşı olan davranışlardan dolayı yerine yerli bir kadını göndermiş ve ödülü kabul etmeyerek protesto etmiştir. Al Pacino en iyi yardımcı aktör adayı olduğu ödül törenine gitmemiş, yardımcı oyunculuğu kabul etmeyerek protesto etmiştir. Efsane filmler listesindeki oyuncularda filmler kadar efsane oluyor.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

3.BABA 2 

[/su_heading]

 

IMDB Puanı : 9.0
Tür : Dram , Suç
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Yazarlar : Mario Puzo , Francis Ford Coppola
Oyuncular : Al PacinoRobert De NiroRobert Duvall| Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 87″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 3 Numara – Baba 2 Filmi Konusu

En iyi filmler listesinde ikinciliği göğüsleyen İlk film o kadar başarılı olur ki yönetmen filmin çekimleri bitmeden ikincisinin planlarını yapmaya başlar. Baba 1’in devamı olan film dram türündedir. 1974’te vizyona girer. İlk filmde ailenin küçük çocuğu olan, II. Dünya Savaşı’ndan yeni dönen Micheal Corleone’nın (Al Pacino) bu filmde mafyada başa geçiş ve yaşadığı değişimler konuyu oluşturur. Geriye dönüş kullanılan filmde Micheal’ın yanı sıra babası Vito Carleone (Robert De Niro) nasıl mafya kurduğu, küçüklüğünden itibaren yaşadıkları kısa parçalar halinde beyaz perdeye yansır. Hiç istemeyerek mafya işlerini devralan Micheal oldukça zekidir bu sayede hızla yükselir. Ailesini korumak zorundadır ve kendi iradesi dışında gelişen olaylar onu farklı bir kişiliğe dönüştürür. Özgüveni arttıkça içinde büyüyen acımasızlık Micheal’ın yalnız ve mutsuz olmasına sebep olur.

Efsane Filmler Listesi 3 Numara – Baba 2 Film Hakkında

Efsane filmler listesinin 3 numarası olan ve İlk filminden daha çok beğenilen yapıt 9.0 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde üçüncülüğe yerleşir. Sadece 45 dakika Vito Corleone rolüyle ekrana gelen Robert De Niro performansı sayesinde Oscar alır. Bunun dışında eser toplamda 6 adet Oscar’ı kapar. Devam niteliğinde Oscar alan ilk film unvanını da böylece elde eder. En çok izlenen filmler listesi içinde The Godfather serisi başlarda bulunur. Filmin 3.sü 1990’da çekilmiş dördüncüsü de çekilmek istenirken senarist Mario Puzzo’nun ölümüyle rafa kaldırılır. Sonrasında Mark Winegardner 2004 ve 2006’da Baba ile ilgili 2 film yazar. Filmin oyunu da çıkartılır fakat fazla başarılı olamaz.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

4.KARA ŞÖVALYE

[/su_heading]

 

IMDB Puanı : 9.0
Tür : Aksiyon, Dram , Suç
Yönetmen: Christopher Nolan
Yazarlar :  Jonathan Nolan , Christopher Nolan | Tüm Ekip »»
Oyuncular : Christian BaleHeath LedgerAaron Eckhart | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 88″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 4 Numara – Kara Şövalye Filmi Konusu

Efsaneleşmiş Batman karakterinin başrolde olduğu en iyi filmler arasında unutulmazlardan olan Kara Şövalye 2008 yılında aksiyon türünde vizyona girer. Batman Başlıyor’un devamı olarak çekilir. Yönetmen koltuğunda Christopher Nolan yer alır. Suçluların korkulu rüyası Batman işlerini ilerleterek Savcı Harvey Dent ve Teğmen Jim Gordon ile çalışır. Gotham’da suçlar azalmaya başlarken bir banka soygunu ile Joker ortaya çıkar. Mafyaların başlarında bulunan kişiler suçlarını saklayabilmek için bütün paralarını Çin’de yaşayan Lou’ya verir. Batman Çin’e gider ve Lou’yu getirir. Böylece mafyaların başlarındakiler polisin avucunun içine düşer. Batman’den kurtulmak için Gotham’ın yer altı suçluları Joker’e teklif götürür. İyi bir ücret karşılığı anlaşmayı kabul edilir. Yaptıklarıyla etrafa dehşet saçan Joker ile Batman’in ölüm kalım savaşı seyircilerin beğenisine sunulur.

Efsane Filmler Listesi 4 Numara – Kara Şövalye Film Hakkında Pek Bilinmeyenler

Efsane filmler listesinin 4 numarası olan ve Batman’i konu alan ve adında Batman geçmeyen ilk filmdir. 9.0 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde 4.sıraya yerleşmiştir. Beyaz perdede oynatılmaya başlamasından kısa süre sonra büyük beğeni ve hasılat toplamıştır. Joker karakterine hayat veren Heath Ledger, rolü için bir otelde 1 ay boyunca yalnız kalıp role bürünmek için çalışmıştır. Bir röportajında Joker’in gerçekten zorlayıcı olduğunu söylemiş, çekimler bittikten çok kısa süre sonra ilaç alarak hayatını kaybetmiştir. Mutlaka izlenmesi önerilen filmler arasında bulunur. Joker’in yaratıcısı Jerry Robinson çekimler sırasında danışman olarak yer almıştır. Film birçok ödüle aday olmuş ve birçok ödül de almıştır. Heath Ledger toplamda 32 tane yardımcı erkek oyuncu ödülü almıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

5. 12 ÖFKELİ ADAM

[/su_heading]

 

IMDB Puanı : 8.9
Tür : Dram , Suç
Yönetmen: Sidney Lumet
Yazarlar :   Reginald Rose
Oyuncular : Henry FondaLee J. CobbMartin Balsam | Tüm Ekip »»

Efsane Filmler Listesi 5 Numara – 12 Öfkeli Adam Filmi Konusu

En iyi filmler arasında en ilginç filmlerden olan filmin en önemli özelliği kuşkusuz tek mekanda ve sadece konuşma üzerine geçmesidir. Tek mekanda film mi izlenir demeyin en azından bu filmi izlemeden böyle bir yargıya kesinlikle varmayın. 12 jüri üyesinin bir suçlu hakkında karara varmaya çalışmalarının anlatıldığı film bir çok ödüle aday gösterildi.

Dram türünde yer alan film siyah beyaz olarak 1957’de vizyona girmiştir. Film Babasını öldürdüğü iddia edilen bir gencin cinayet davası üzerine kurulur. Yasalara göre sanığın suçlu ya suçsuz olduğunu jürinin oy birliği ile alınan kararı belirler. Oy birliği sağlanmadığında dava yeniden görülür. Kararı alıp bir sonuca varabilmek için jüri üyesi 12 adam jüri odasına girerek tartışmaya başlar. 12 kişilik jüriden sadece 8. jüri çocuğun suçsuz olduğunu savunur. Oylamada birlik sağlanamaz ve 8.jüri diğerlerini ikna etmek için düşüncelerini paylaşır. Delillerin yeterli olmadığını ikinci dereceden oldukları söyler. 3. 4. ve 5. Jüriler haricindekiler yavaş yavaş kendisine katılmaya başlar. 12 Öfkeli Adam etkileyici ve hararetli bir tartışmayı seyircilerin beğenisine sunuyor.

Efsane Filmler Listesi 5 Numara – 12 Öfkeli Adam Film Hakkında

Film Reginald Rose’un yazdığı oyundan uyarlanmıştır. Çok kısa süreli lavabo ve başlangıç sahneleri dışında mekan olarak sadece jüri odası kullanılmıştır. İki jüri üyesinin isimleriyle seslenmesi dışında isme yer verilmemiştir. 8.9 IMdb puanı alarak Top 250 listesinin 5. sırasına yerleşmiş ayrıca birçok ödül almıştır. Yönetmenin çektiği ilk film olmasına rağmen oldukça beğenilmiştir. Yapıt dünyanın en iyi filmleri arasında ve ABD Ulusal Film Arşivi’nde yer alır. 1997’de televizyona tekrar uyarlanır. Jüri arasında siyahi vatandaşlardan kimsenin olmaması dikkat çekici bir ayrıntıdır. Aslında filmde o dönemin sistemiyle ilgili 12 adam üzerinden eleştiriler yapılır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

6. Schindler’in Listesi

[/su_heading]

 

IMDB Puanı : 8.9
Tür : Biyografi , Dram , Tarihi
Yönetmen: Steven Spielberg
Yazarlar :  Thomas Keneally , Steven Zaillian
Oyuncular :   Liam NeesonRalph FiennesBen Kingsley | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 79″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 6 numara –  Schindler’in Listesi  Konusu

En iyi filmler arasında üst sıralarda kendine yer edinen ve dram türünde olan film 1993 yılında gösterime girer. Alman bir iş adamının ikinci dünya savaşı sırasında Polanya’da fabrikasında çalıştırmak sureti ile kurtardığı yahudileri konu alıyor. Filmin siyah beyaz olması farklı bir gözle izlemenize yardımcı olmaktadır. O dönemi anlatan güzel bir eser olmakla beraber yaşanmış bir olaydan alıntılanmıştır.  II. Dünya Savaşı’nda Yahudi vatandaşların Naziler tarafından çeşitli işkencelerle öldürülmesine karşın, türlü oyunlar yaparak onları kurtaran adam Oskar Schindler’in gerçek hikayesi uyarlanarak seyirci karşısına çıkar. İş adamı olan Oskar Shindler Almanya’ya beş kuruşsuz gelir. Nazi partisine girer ve çeşitli yollarla bir fabrika satın alır. Fabrikası için işçileri Yahudi olanlardan seçer. Yahudilere yapılan katliamı görür ve onları kurtarmak için en iyi işçilerin içlerinden çıktıklarına Almanları ikna eder. O sıra Yahudiler Auschwitz’e gönderilmeye başlanır. Schindler çalıştırdığı Yahudileri kurtarmak için yüklü miktarda rüşvet öder, kamp komutanı Amon Göth’ü ikna ederek başka bir fabrikaya işçileri taşıtır. Kadın işçilerin bulunduğu tren yanlışlık sonucu Auschwitz’e gönderilir. Rüşvet karşılığında kadınlar tekrar fabrikaya getirilir. Hazırladığı listedekileri kurtarmış olur.

Efsane Filmler Listesi 6 numara – Schindler’in Listesi  Hakkında

Schindler’in Listesi şüphesiz Yahudi soykırımını anlatan gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında başlardadır. 8.9 IMdb puanı alarak en iyilerden olduğunu kanıtlamıştır. Siyah beyaz çekilmiş olmasına rağmen sadece küçük bir kızın paltosunun kırmızısı renklendirilmiştir. Sonrasında Oskar kırmızı paltolu kızın öldüğünü onu paltosundan tanıyarak anlamıştır. Yönetmen burada paltoyu renklendirerek yetkili devlet adamlarının hiçbir şey yapmadan katliamı seyretmelerine karşın bir mesaj gönderdiğini belirtmiştir. Kırmızılı kız olarak hafızalara kazınan karakteri canlandıran kız 11 yaşına gelince filmi izlemiş ve dehşete kapılmıştır. Yine aynı şekilde filmin siyah beyaz olmasının sebebi yönetmenin yaptığı açıklamaya göre Holocaust’un ışıksız bir hayat olduğu bu konuyla ilgili çekilen bir filmin siyah beyaz olması gerektiği yönündedir. Efsane filmler listesi sıralamasında kendisine 6. sıradan yer bulan film, unutulmaz filmler arasındadır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

7. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.9
Tür : Macera , Dram , Fantastik
Yönetmen: Peter Jackson
Yazarlar : J.R.R. Tolkien , Fran Walsh
Oyuncular :  Elijah WoodViggo MortensenIan McKellen | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 89″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 7 numara –  Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü Konusu

Fantastik türde olan film 2003 yılında vizyona girmiştir. Yüzüklerin Efendisi serisinin üçüncü filmidir ve en efsane filmler listesi arasındadır. Frodo ve Sam Smeagol (Gollom) ile birlikte yüzüğü yok etmek adına Mordor’a gizli bir yoldan gitmek için yollarına devam eder. Yüzük sadece Hüküm Dağı’nda yok edilebilmektedir. Smeagol diğerlerine türlü sorunlar çıkartır ve ihanet eder. Sorunları bir şekilde atlatan iki arkadaş Hüküm Dağı’na gelir. Bu sırada yüzük Frodo’yu etkisi altına alır. Bir şekilde yüzüğün etkisinden çıkan Frodo Sam ile birlikte diğerleriyle buluşur. Büyük savaş yaklaşmaktadır. Gondro’un geleceği, tahtın sahibinin kim olacağının belirlenmesine çok az bir zaman kalmıştır. Cüceler, elfler ve insanlar karanlık güçler karşısında kötü geçmişlerine rağmen birlik olurlar. Savaşın gerçekleşeceği Minas Trith’e doğru yola çıkılır. Savaş yolunda çekilen zorlukların ve son büyük savaşın beyaz perdede boy gösterdiği, serinin son filmi izleyicileri oldukça etkilemiştir.

Yüzüklerin efendisi üçleme olarak hayatımıza girmiştir. Kralın dönüşü üçlemenin son filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk iki filmde yüzüğün yok edilme çabaları bu filmdede devam ediyor. Açıkcası ilk iki filmi izlemediyseniz önce onları daha sonra Kralın Dönüşünü izlemenizi tavsiye ederim. İlk iki filmde olduğu gibi Kralın Dönüşündede muhteşem müzikler, muazzam savaş sahneleri, akılcı dialoglar dikkat çekmektedir.

Efsane Filmler Listesi 7 numara –  Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü  Filmi Hakkında

J. R. R. Tolkien’in yazdığı Yüzüklerin Efendisi kitabının 2 ile 3. bölümlerinden uyarlanan film 8.9 IMdb puanı alarak en güzel yabancı filmler arasına adını yazdırmıştır. 11 dalda Oscar’a aday olup bütün adaylıklarından ödül ile dönmüştür. En İyi Film kısmında fantezi türünde ödül alan ilk film olmuştur. Ayrıca gişede en çok hasılat yapan filmlerden birisidir. 2004’te uzatılmış versiyonu DVD olarak çıkartılmıştır. Çıkışının üzerinden 15 yıl geçmiş olsa da film izlenilmeye devam etmektedir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

8. Ucuz Roman ( Pulp Fiction )

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.9
Tür : Suç , Dram
Yönetmen: Quentin Tarantino
Yazarlar : Quentin Tarantino , Roger Avary
Oyuncular :     John TravoltaUma ThurmanSamuel L. Jackson | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 90″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

Efsane Filmler Listesi 8 numara – Ucuz Roman Filmi Konusu

Dram ve suçun iç içe olduğu film 1994 çekilmiş, 1995’te Türkiye’de vizyona girmiştir. Farklı insanlar ve 3 faklı hikayenin beklenmedik bir şekilde kesişmesi filmin konusunu oluşturmaktadır. Ringo ve Yolanda birbirlerine aşık sevgililerdir. Normal çiftlerden küçük farkları vardır. Çünkü ikili hayatlarına heyecan katmak için küçük çapta hırsızlıklar yapmaktadır. Vincent ve Jules korkusuz iki gangsterdir. Patronları olan Marsellus Wallace’a ödeme yapmayıp onu dolandırmaya çalışan iki gencin icabına bakmak için görevlendirilirler. Patron Marsellus boksör Butch ile maçta yenilmesi için iyi bir ücret karşılığında anlaşma yapar. Fakat gururlu boksör anlaşmayı bozarak kaçacaktır. Vincent’in patronu Florida’ya gittiğinde onun karısıyla bir gecelik ilgilenmesi için görevlendirilir. Kader bu insanları beklenmedik biçimde birleştirecektir. Filmde olaylar her ne kadar birbiri ile alakasız gözükse de aslında bir o kadar bağlantılıdır. Kısa sürede çok sevilen film aradan yıllar geçse de efsane filmler listesi sırasında yerini kaybetmemiştir.

Profesyonel iki suçlu olan Vega ve Jules patronlarının onlara verdiği işleri yapmaktadır. Ayrıca patronun şımarık genç güzel karısına Vincent göz kulak olma görevinide alır ayrıca hikayeye dahil olan karakterler ise, birbirlerine aşık hayatlarına birtakım renkler katarak heyecan arayan bir çift ile sahtekarlık yapmaktan kaçınan bir boksöründe dahil olmasıyla olaylar örgüsü biraz daha enterasanlaşmıştır. Kader bu farklı hayatları bir noktada buluşturacaktır. Film bir çok dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

Efsane Filmler Listesi 8 numara – Ucuz Roman Film Hakkında

Oldukça beğenilen film 8.9 IMdb puanı almış, en güzel filimler arasına girmiş ve IMdb Top 250 listesindeki 7.liğini geçen zamana rağmen korumuştur. 7 dalda Oscar’a aday olmuş ve En İyi Senaryo Oscar’ını almıştır. Bunun haricinde oyuncular ve film toplamda 27 ödül daha almıştır. Düşük bütçeyle çekilmiş olduğu halde sonrasında büyük hasılat elde etmiştir. Yolanda’nın takma ismi Honey Bunny’dir hikayesi ise yönetmene kısa bir süre bakması için tavşan getirilir, fakat yönetmen tavşana bakamaz ve tavşan ölür. Olaydan esinlenen yönetmen takma ismi Yolanda karakteri için yazar.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

9. İyi Kötü Çirkin ( Il buono, il brutto, il cattivo )

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.9
Tür : Western
Yönetmen: Sergio Leone
Yazarlar :  Luciano Vincenzoni , Sergio Leone
Oyuncular :     Clint EastwoodEli WallachLee Van Cleef | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 98″ limit=”-1″ link=”lightbox”]

En iyi Filmler Listesi 9 numara – İyi Kötü Çirkin Filmi Konusu

Western türünde çekilen film 1966’da seyirciyle buluşmuş, 1969’da ise Türkiye’de vizyona girmiştir ve kısa sürede efsane filmler listesi sırasına girmeyi başarmıştır. Sarışın İyi, Sentenza Kötü, Tuco ise filmin adındaki Çirkin karakteridir. Çirkin’i yakalayana ödül verilecektir. Keskin nişancı İyi ile Çirkin iş birliği yapmaktadırlar. İyi Çirkin’i adalete teslim eder ve ödülü alır. Sonrasında asılacakken Çirkin’i kurtarır. Böyle devam ederken işler ters gider, ortaklıkları bozulur. İyi Çirkin’i cezalandırarak elleri bağlı yürütür. Aradan zaman geçer ve Carson intikam için Sarışın’ın peşine düşer. Ellerini bağlar, susuz bırakarak yürütür. İkili birbiriyle uğraşırken ortaya Sentenza yani Kötü çıkar.  Bill Carson adındaki asker altın dolu hazineyi ele geçirmiştir. Sarışın susuzluktan ölmek üzereyken Sentenza ile karşılaşırlar. Asker altınları savaşın olduğu cepheye gömmüştür.  Sarışın mezarın adını, Turco da yerini öğrenmiştir. Durum böyle olunca ikili iş birliği yapmak zorunda kalır. İyi Kötü ve Çirkin’in altınları elde etmek için aralarında verdiği mücadele beyaz perdeye yansımıştır.

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler Listesi 9 Numara : İyi Kötü Çirkin Film Hakkında

Gelmiş geçmiş en iyi Western filmlerden birisidir. 8.9 IMdb puanı alarak Top 250 en iyi filmler listesi içerisine ilk sıralardan yerleşmiştir. Aralarında konu bağlantısı olmayan Bir Avuç Dolar ve Birkaç Dolar İçin serisinin üçüncü filmidir. Filmde mezarlıktan çıkan iskelet öldükten sonra bir filmde oynamak istediğini vasiyet eden birisine aitmiş. Ayrıca havaya uçurulan köprü sahnesinde büyük talihsizlik olmuş. İlk havaya uçurulduğunda kameralar yokmuş ve yanlış anlaşılma sonucu havaya uçurulmuş. Köprü tekrar inşa edilmiş ardından sahne çekilmiş.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

10. Dövüş Kulübü ( Fight Club )

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.8
Tür : Drama
Yönetmen:  David Fincher
Yazarlar :   Chuck Palahniuk , Jim Uhls
Oyuncular :    Brad PittEdward NortonMeat Loaf | Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 102″ limit=”-1″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″]

En İyi Yabancı Efsane Filmler Listesi 10 numara -Fight Club Konusu

Gerilim ve dramın harmanlandığı film 1999’da gösterime girmiştir. Başrolde anlatıcı olarak karşımıza çıkan karakter tek düze bir hayat yaşayan, sigorta firmasında çalışan, hali vakti yerinde bir kişiliktir. Fakat uyku problemi yaşamaktadır ve hastalık çığırından çıkma derecesine gelmiştir. Psikolojik sorunlarından arınmak için grup terapilerine gitmeye başlar. Farklı görünüşü ile dikkat çeken Marla ile tanışır. Sonrasında ise hayatını alt üst edecek ve kendisini farklı kişiliklere büründürecek olan sabun imalatçısı Tyler Durden ile tanışır. Anlatıcının evi yanar, gidebileceği tek kişi Tyler’dır. Sokakta takılırlarken Tyler kızdırması sonucunda yumruk yer. Bu yumruk ile ilk kuralı ‘’ Dövüş kulübü hakkında asla konuşma’’ olan kuralları belirli bir Dövüş Kulübü kurarlar. Birbirlerini döven ve bundan zevk alan grupları gittikçe büyümeye, kontrol dışına çıkmaya başlar. Sonunun hiç beklenmedik biçimde bitmesi seyirciyi uzun süre etkisi altına almış ve dünyada en çok izlenen filmler arasına girmiştir.

En iyi Yabancı Efsane Filmler Listesi 10 Numara : Fight Club Filmi Hakkında

Chuck Palahniuk’un yazdığı Dövüş Kulübü romanından uyarlanarak çekilmiştir. Yazar romanı yaşadığı olayları ilham alarak yazmıştır. Karakterler gerçekten filme iyi hazırlanabilmek için boks dersleriyle sabun yapma dersleri almışlar. Anlatıcı ile Tyler’ın yumruk sahnesinde atılan yumruk gerçekmiş. Çok beğenilen film 8.8 IMdb puanı alarak Top 250’de kendisine yer edinmiştir. Dövüş kulübü hakkında konuşmak yok repliği En İyi 100 Replik listesinde yer almaktadır. Film 3 ödül almıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

11. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.8
Tür : Macera, Drama, Fantastik
Yönetmen: Peter Jackson
Yazarlar :   J.R.R. Tolkien , Fran Walsh
Oyuncular :  Elijah WoodIan McKellenOrlando Bloom| Tüm Ekip »»

Afiş :

Efsane En iyi Filmler Listesi Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği
Efsane Filmler Listesi Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği

En İyi Yabancı Filmler Listesi 11 numara – Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği Konusu

Fantastik türde çekilen, Peter Jackson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film 2001’de beyaz perdede boy göstermiştir. Üç filmden oluşan efsane serinin ilkidir. Bütün her şeyin kaderi ortaya çıkan güç yüzüğüne bağlıdır. Bilbo Baggins Gandalf’ın etkisiyle yüzüğü yeğeni Frodo’ya verir. Frodo Sam ile birlikte Gandalf ile buluşmak üzere yola çıkar. Gandalf’ı beklerken Aragorn ile tanışırlar ve Ayrık Vadi’ye doğru yol alırlar. Bela peşlerini bırakmaz, zorlukla da olsa Ayrık Vadi’ye varırlar. Heyet kurulurak yüzüğün ne olacağı ile ilgili karar almak üzere tartışma başlar. Yüzüğün Hüküm Dağı’na gidilerek yok edilmesine karar verilir fakat yüzüğü kim taşıyacaktır? Frodo yüzüğü taşıyacağını ama oraya nasıl gideceğini bilmediğini söyler. Böylece yüzük kardeşliği kurulur. Hobbitler, elfler, cüceler ve birkaç kişilik ekip kurarak bu zorlu yolda Frodo’ya eşlik edilecektir. Ekiptekiler birbirlerini tanıdıkça dost olmaya, yakınlaşmaya başlar. Yüzüğü elde etmek isteyen düşmanlar ise peşlerini bırakmayacaktır.

En İyi Yabancı Filmler Listesi 11 numara – Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği Hakkında

J. R. R. Tolkien’in yazdığı 3 kitabın ilkinden uyarlanan film 8.8 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde kalıcılığını sağlamıştır. Vizyona girmelerinin üzerinden yıllar geçmiş olsa da izlenmesi gereken en iyi filmler arasında bu üçlü mutlaka yer almaktadır. Filmin ilk fragmanı yayınlandığı gün 1 milyondan fazla kişi kısa süre içerisinde izlemiştir. Film ve oyuncular 4 Oscar ödülü dışında 34 ödül daha alarak ne kadar başarılı olduklarını göstermişlerdir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

12. Forrest Gump

[/su_heading]

IMDB Puanı : 8.8
Tür : Romantik, Drama
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yazarlar : Winston Groom , Eric Roth
Oyuncular :  Tom HanksRobin Wright, Gary Sinise| Tüm Ekip »»

Afiş :

En iyi yabancı filmler listesi Forrest Gump
En iyi yabancı filmler listesi Forrest Gump

Yabancı Film Tavsiyeleri 12 numara – Forrest Gump Konusu

Dram, komedi ve romantik türünün harmanlanmasıyla çekilen film 1994’te beyaz perdede boy göstermiştir. Forrest Gump’ın bankta otururken yanına gelen insanlara hayat hikayesini anlatmaya başlamasıyla film başlar. Forrest vücudunda yaşadığı bir problem sebebiyle bacaklarına demir aparat takar. Diğer çocukların zorbalığına uğrar. Yakın arkadaşı Jenny aynı zamanda hayatının aşkıdır. Öğrenmede zorluk çeken Forrest çocukların zorbalığına uğrarken onlardan kaçmak zorunda kalır ve o akıllarda kalan Jenny’nin ‘’Koş Forrest koş’’ repliği ile birlikte kendisinden beklenmeyecek derecede hızlı koşar. Hızı sayesinde Alabama Üniversitesi’nden burs kazanır. Üniversite’de futbol oynamaya başlar, elde ettiği başarısı ona Başkan Kennedy’nin elini sıkma imkanı tanır. Sonrasında karides dükkanı açacağı Bubba ile Vietnam’a savaşa gider. Savaşta insanların hayatını kurtarır, şeref madalyası alır. Yolları Jenny ile kesişir fakat Jenny Forrest’ı bırakıp sevgilisine döner. Bankta oturmasına gelen kısma kadar başarılarla dolu hayatını anlatmaya devam eder.

Yabancı Film Tavsiyeleri 12 numara – Forrest Gump Filmi Hakkında

Winston Groom’un aynı adla yazdığı romandan uyarlanan film 8.8 IMdb puanı alarak Top 250 listesine yerleşmiştir. Film şüphesiz en güzel sinema filmleri arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Özellikle sonu seyircilerin yüzlerine tebessüm kondurmuş, film boyunca heyecan, hüzün ve sevinç bir arada yaşanmıştır. Yapıt vizyona girmesinden kısa süre sonra yılın en büyük hasılatını kazanır. 6 Oscar alan film ve oyuncular bunların dışında da birçok ödül ve övgü almıştır. Filmden o kadar çok etkilenilmiş ki açılan karides şirketi gerçek hayatta da çoğu yerde açılmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

13. Yıldız Savaşları : İmparator

[/su_heading]

Fragman :

Yıl : 1980
IMDB Puanı :
8.8
Tür : Aksiyon , Macera , Fantastik
Yönetmen:  Irvin Kershner
Yazarlar :   Leigh Brackett , Lawrence Kasdan
 Oyuncular :   Mark HamillHarrison Ford, Carrie Fisher| Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 113″ limit=”-1″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″]

Efsane Film Önerileri No: 13 – Yıldız Savaşları : İmparator Filmi Konusu

Fantastik bilim kurgu ikilemesi içerisinde çekilen film 1980’de vizyona girmiştir ve efsane filmler listesi sıralamasına yerleşmiştir. Star Wars serisinin kronolojik olarak 5. filmidir. Yavin Savaşı’nın üzerinden 3 yıl geçmiştir. İsyan Güçleri’nin kahramanları Han Solo, Luke Skywalker ve Prenses Leia Hoth gezegenindedirler. Üçlü imparatorluğun adamları tarafından aranmaktadır. Yaratığın biri Luke devriyedeyken ona saldırır. Yaratığın bulunduğu yerden uzaklaşmayı başarsa da soğuk hava yüzünden ilerleyemez ve olduğu yere yığılır. Obi-Wan Kenobi’nin ruhunu görür. Dogobah sistemine gidip Usta Yoda’yı bulmasını söyler.

Usta Yoda Kenobi’nin de eski ustasıdır. Dönmemesi üzerine endişelenen Han, Luke’u aramaya çıkar ve bulur. Dart Vader komutasındaki imparatorluk ordusu asi ittifakının nerede olduğunu öğrenir. Asiler büyük kayıplar vererek de olsa kaçmayı başarırlar. Leis ve Han’ın bulunduğu gemi takip edilir. Luke’da Usta Yoda’yı bulmaya gider. Usta Yoda’yı bulur ve uzun ısrarları sonucunda Yoda onu eğitmeyi kabul eder. Luke’un kendini ve bilgiyi keşfedişi, diğerleri ile birleşerek imparatoru yenmeye çalışırlarken yaşadıkları, seyircilerin beğenisine sunulmuştur.

Efsane Film Önerileri No: 13 – Yıldız Savaşları : İmparator Filmi Hakkında

Yapıt zamanla daha çok sevilmeye başlanır ve 1980’in en çok hasılat yapan sinema filmi olur. 8.8 IMdb puanı alarak Top 250 listesine yerleşir ve en çok beğenilen filmler arasına girer. Başarısından dolayı film 1 Oscar ve 16 tane ödül almıştır. Kötü adam Darth Vader Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı En Büyük 100 Kahraman ve Kötü Adam listesinde bulunmaktadır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

14. Inception – Başlangıç

[/su_heading]

Fragman :

Yıl : 2010
IMDB Puanı :
8.8
Tür : Aksiyon , Macera , Bilim Kurgu
Yönetmen:  Christopher Nolan
Yazarlar  Christopher Nolan
 Oyuncular :  Leonardo DiCaprioJoseph Gordon-LevittEllen Page| Tüm Ekip »»

Afiş :

[su_custom_gallery source=”media: 114″ limit=”-1″ link=”lightbox” width=”150″ height=”150″]

Efsane Film Önerileri No: 14 – Inception : Başlangıç Filmi Konusu

Efsane filmler listesi sıralamasında kafa yakan bir film. Bilim kurgu türünde olan film 2010’da beyaz perdeye yansımıştır. Akıl sınırlarını zorlayan senaryosu izleyicileri etkisi altına almış, oldukça beğenilmiştir. Konusu hırsızlıkla alakalıdır fakat alışılagelmiş bir hırsızlık değildir. Dom Cobb rüya anında insanların bilinçaltına girip onların en önemli sırlarına erişip çalan usta bir hırsızdır. Bilinçaltına sızması ve farklı bir dünyaya kapılar açması başlarda o ve ailesi için iyiyken her şey tepetaklak olmuş, beklenildiği gibi gitmemiştir. Karısı girdiği bilinçaltlarında aniden ortaya çıkıp onun dikkatini dağıtmakta ve işlerine çomak sokmaktadır. Karısının diğer tarafın büyüsüne kapılıp kendini öldürmesiyle suç Dom’a kalmış, onu aranan bir katil konumuna sokmuştur. Çocuklarını da görememesi onun işinde dikkatinin dağılmasına sebep olmuştur. Hayatını eski haline sokabilmesi için büyük bir teklif alır. Dom ve ekibi çalmak yerine bilinçaltına fikir yerleştireceklerdir. Bu süreçte Dom ve ekibinin yaşadıkları inanılmaz bir sonla seyirci karşısına çıkmıştır. Efsane Filmler Listesi sıralamasında kendisine 14. sırada

Efsane Film Önerileri No: 14 – Inception : Başlangıç Filmi Hakkında

Farklı senaryosuyla büyük beğeni toplayan en iyi filmler listesi sevilen filmlerden Başlangıç karşılığında 8.8 IMdb puanı alarak dünyanın en güzel filmleri arasına girmiş ve Top 250 listesine yerleşmiştir. Toplamda 34 ödül alarak başarılarını tasdiklemişlerdir. Dom’un ekip arkadaşlarının ve kendisinin isimlerinin baş harfi rüya anlamına gelen dreams kelimesini oluşturmaktadır. Filmin yazarı senaryoyu 10 yılda yazmıştır, ilk korku filmi olarak çekmeyi düşünmüş sonra hırsızlık olayına çevirmiştir. Sahnelerin çekiminde zorunda kalınan nadir durumlarda bilgisayar efekti kullanılmıştır.

 

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

15. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

[/su_heading]

Yıl : 2002
IMDB Puanı :
8.7
Tür :  Macera , Drama , Fantastik
Yönetmen: Peter Jackson
Yazarlar   J.R.R. Tolkien (roman), Fran Walsh
 Oyuncular : Elijah WoodIan McKellenViggo Mortensen| Tüm Ekip »»

Afiş :

Efsane Film Önerileri No: 15 : Yüzüklerin Efendisi İki Kule Filmi Konusu

En iyi filmler listesi bir sonraki durağında, fantastik türde çekilen serinin ikinci filmi İki Kule 2002’de vizyona girmiştir. Saruman ihanet eder ve Sauron’un tarafına geçiş yapar. Dağlı adamlar ve orkların ırklarını karıştırarak melez yaratıklar yaratır, onları Rohan’a gönderir. 3 ayrı bölümün birleştirilmesi ile oluşan filmde Merry ve Pippin orkların eline düşer ve Saruman’a götürülür. Sam ve Frodo güç yüzüğü ile Mordor’a doğru yola koyulur. Legolas, Aragorn ve Gimli de orkların eline düşen arkadaşlarını kurtarmak için peşlerine düşer. Gandalf ile Balrog tehlikeli bir kavganın içine düşerler. Frodo ve Sam yüzüğü yok etmek için Mordor’a giderler fakat yolu bilmedikleri için sürekli kaybolurlar. O sırada takip edildiklerini anlarlar ve kim tarafından takip edildiklerini anlamak için tuzak kurarlar. Karşılarında yüzüğün eski sahibi yaşlı hobbit Smeagol’u (Gollum)  görürler. Gollum onlara rehberlik yapabileceğini söyler. Sam hiç istemese de Frodo kabul edince yapabileceği bir şey kalmaz. Savaşların içerisinde geçen film heyecanla izlenmiş ve en iyi yabancı filmler arasına adını yazdırmıştır.

Efsane Film Önerileri No: 15 : Yüzüklerin Efendisi İki Kule Film Hakkında

J. R. R. Tolkien’in yazdığı kitaplardan uyarlanan film serinin ikinci filmi olup, ilk film kadar tutulmuş ve 8.7 IMdb puanı alarak Top 250 listesine girmeyi başarmıştır. O zamanlar yaptığı hasılat ile en çok kazanan 13. film olmuştur. Yapıt toplamda 20 ödül almıştır. Üçlemede yer alan filmlerin hepsi IMDB En iyi 250 film listesine giriş yapıp listede kalmıştır. Adını efsaneleşmiş filmler arasına yazdıran İki kule halen daha birçok insan tarafından tekrar tekrar izlenmektedir.

 

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

16. Guguk Kuşu

[/su_heading]

Yıl : 1975
IMDB Puanı :
8.7
Tür : Drama
Yönetmen: Milos Forman
Yazarlar Lawrence Hauben , Bo Goldman
 Oyuncular :  Jack NicholsonLouise FletcherMichael Berryman| Tüm Ekip »»

Afiş :

En Efsane Filmler Listesi No: 16 : Guguk Kuşu Filmi Konusu

Dram türünde çekilen film 1975’te sinemaseverler ile buluşmuştur. Bir mahkumun deli numarası yaparak, özgürlüğüne kavuşması için oynadığı oyun filmin konusunu oluşturmaktadır. Sarkıntılık ve kavgaya karışmasından dolayı Randle P. McMurphy hapis cezası alır. Fakat özgürlüğüne çok düşkündür. Hapishane ortamı oldukça sıkıdır. Daha rahat bir yerde olmak isten McMurphy zekasını kullanarak deli numarası yapar. Gerçekçi numarası sayesinde Eyalet Akıl Hastanesine gönderilir. Biraz kalır çıkarım diye düşünür. Bu süre zarfında monoton hastane yaşamını eğlenceli hale getirmek için sert hemşire Ratched ile arasında bir meydan okuma başlatır. Şef hastanenin en sessiz sakinidir, hiç konuşmaz. McMurphy Şef’i hayat geri döndürmek için elinden gelen her şeyi yapar. Onunla maç yapar konuşur ve amacına da ulaşır. Hastalar kendisini gittikçe sevmeye başlar. Sonra gerçek ortaya çıkar aslında oradakiler kendi istekleriyle hastanededirler. Gerçeği öğrenen McMuphy çok şaşırır ve bunun için çılgına döner. Hastaları düşüncelerinden vazgeçirmek için elinden geleni yapar. Hemşire ile de gerilim gittikçe yükselmeye başlar.

En Efsane Filmler Listesi No: 16 : Guguk Kuşu  Film Hakkında

Film izleyenleri o kadar çok etkilemiştir ki sonlarına doğru istemsizce gözler dolmuş ve birkaç damla yaş akmıştır. Romandan uyarlama olan yapıt başarısını 8.7 IMdb puanı alıp efsane filmler listesi En iyi 250 filme yerleşerek göstermiş ayrıca birçok hazırlanan izlenmesi gereken filmler listesi içerisinde yer almıştır. En iyi film Oscar’ı ve 4 Oscar daha almış, onların haricinde 22 adet ödülü kapmıştır.

 

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

17. Sıkı Dostlar

[/su_heading]

 

En iyi filmler listesi : Sıkı Dostlar ( Goodfellas )
En iyi filmler listesi : Sıkı Dostlar ( Goodfellas )

Orijinal Adı : Goodfellas
Yıl :
1990
IMDB Puanı :
8.7
Tür : Suç , Drama
Yönetmen: Martin Scorsese
Yazarlar :  Nicholas Pileggi Nicholas Pileggi
 Oyuncular :  Robert De NiroRay LiottaJoe Pesci | Tüm Ekip »»

En Efsane Filmler Listesi No: 17 : Sıkı Dostlar  Film Hakkında

Suç ve dramın iç içe olduğu film 1990’da gösterime girmiştir. Film Henry Hill’in çocukluk dönemiyle başlar. O dönemde mafyanın getir götür işlerini yaparken mafyalık işlerine ısınması, sonrasında adını duyurması ile karanlık işler yapması sırasıyla ekrana gelir. Fakir bir çocukluk geçiren Henry mafya işlerine girip yükselerek saygınlık, özgüven ve bol para kazanarak istediği hayata erişir. Jimmy Conway ve Tommy De Vito adında iki arkadaşıyla Henry Hill bir soygun düzenler. Daha yukarıları hedefleyen iki arkadaş diğer katılanları öldürür. Henry’nin aleyhine olan olayda durumu düzeltmesi için bir şeyler yapması gerekir. Filmde mafyanın düzenini ve işleyişini, soygunları, uyuşturucu meselelerini harmanlayarak seyircilerin beğenisine sunulur.

En Efsane Filmler Listesi No: 17 : Sıkı Dostlar  Filmi Konusu

Film Nicholas Pileggi’nin yazdığı Wiseguy kitabından uyarlanmıştır. Henry Hill adlı gangsterin hayatını konu alan yapıt gerçek bir hayat hikayesini anlatmaktadır. Büyük beğeni alan film 8.7 IMdb puanı alarak Top 250 listesine adını yazdırmayı başarmıştır. En İyi Yardımcı Oscar Ödülü’nün alındığı filmde 14 ödül daha kazanılmıştır. Çıkışının üzerinden yıllar geçse de en iyi sinema filmleri arasında ki varlığını korumaya devam etmektedir. Vizyona girdiği sene Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi’nin seçimiyle ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmiştir. Diğer mafya filmlerine Henry Hill’in kötü adamlar öyle yapmaz, kötü adamlar böyle yapma replikleri arasında gerçekte nasıl olduğuyla ilgili atıfta bulunulmuştur. Filmde dış ses kullanılması ayrı bir hava katmıştır.

 

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

18. Matrix

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Matrix
Efsaneleşmiş Filmler : Matrix

Orijinal Adı : The Matrix
Yıl :
1999
IMDB Puanı :
8.7
Tür : Aksiyon , Bilim Kurgu
Yönetmen:  Lana Wachowski , Lilly Wachowski
Yazarlar  Lana Wachowski , Lilly Wachowski
 Oyuncular :   Keanu ReevesLaurence FishburneCarrie-Anne Moss| Tüm Ekip »»

En Efsane Filmler Listesi No: 18:  Matrix  Filmi Hakkında

Bilim kurguya yeni bir boyut kazandıran film fantezi ile birleştirilerek 1999’da sinemada boy göstermiştir. Gündüzleri yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson geceleri Neo adını kullanarak Matrix hakkında bilgi toplamaya çalışır. Birden ortaya çıkan Morpheus ve Trinity ile tanışan Neo simülasyonda yaşadığını ve hayatının gerçek olmadığını öğrenir. Yani araştırma yaptığı matrixin içinde yaşamaktadır. Tanıştığı ikili sayesinde buradan kurtarılır. Gerçek dünyaya dönen Neo Morpheus’un ekibine katılır. Tekrar simülasyona dönerek olanları anlamak için bir nevi keşif yapar. İnsanoğlunun yarattığı yapay zekalar kendisini aşmış ve insanlarla savaşa girmiştir. Çare olarak insanlar makinelerin enerjilerini kesmiş bunun için gökyüzünü kimyasal silahlarla karatmışlardır. Enerjisiz kalan makineler insanlardan yararlanmak adına onları uyutmuş, uyutulduklarını anlamamaları için Dünya’ya benzer simülasyon geliştirmişlerdir. İnsanları köle olarak kullanırlarken hiçbir şeyden haberdar olmamaları için matrix adında bir program geliştirerek insanların zihinlerine yerleştirmişlerdir. Neo bu boyuttan kurtarılarak makinelere karşı savaşa girmiştir. Şüphesiz yapıt en beğenilen filmler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

En Efsane Filmler Listesi No: 18:  Matrix Film Hakkında Pek Bilinmeyenler

Özellikle dövüş sahneleriyle hafızalara kazınan filmde sahnelerin çekiminden önce oyuncular gerçekçi olması sıkı bir kampa girerek büyük disiplinle hazırlanmışlardır. Sonuç olarak çoğu sahnede dublör kullanılmamıştır. Derin felsefi düşünce içerisinde şekillenen konuya oyuncuların hakim olması adına çekimlerden önce felsefe kitapları okutulmuştur. Filmin unutulmazları içerisinde yer alan gözlükler oyunculara özel tasarlanıp üçüncü filmin sonunda satışa sunulmuştur. Serisinin en beğenilen filmi olan Matrix 8.7 IMdb puanı alarak Top 250 listesine adını yazdırmıştır. Çekimler genel olarak Avustralya Sidney’de yapılmıştır. Film 4 Oscar ile 23 farklı ödül toplamıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

19. Yedi Samuray Kanlı Pirinç

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Yedi Samuray Kanlı Pirinç
Efsaneleşmiş Filmler : Yedi Samuray Kanlı Pirinç

Orjinal Adı: Shichinin no samurai

IMDB Bilgiler: 19 / 8,6

Yapım Yılı: 1954

Türkiye Vizyon Tarihi: 26 Nisan 1954 (Japonya)

Türü: Macera, Drama

Yazar: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto

Yönetmen: Akira Kurosawa

Oyuncular: Toshirô MifuneTakashi ShimuraKeiko Tsushima |Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 19:  Yedi Samuray Kanlı Pirinç  Filmi

Aksiyon, macera ve dönem türlerinin birleşmesiyle oluşan film 1954’te vizyona girmiştir. Ekranlara getirilen dönemde eşkıyalar köyleri yağmalamakta ve ne var ne yoksa götürmektedirler. Yağmaladıkları köyü tekrardan yağmalayacak olan eşkıyaların başı biraz beklemeleri gerektiğini söyler. Eşkıyalar arasında geçen konuşmayı köylülerden birisi duyar ve köye giderek haber verir. Aralarında ne yapacaklarını tartışan köylülerden en yaşlısı Gisaku’ya gidip akıl danışır. Gisaku onlara samuray kiralayarak karşı koymalarını öğütler. Karın tokluğuna çalışacak samuray arayışlarına giren köylüler uzun süre istedikleri şekilde samuray bulamazlar. Tam ümidi kestikleri sırada kader onları yaşlanmakta olan samuray Kambei Shimada ile karşılaştırır. Köyü savunmayı kabul eden samuray karşılığında hiçbir ücret talep etmez. 7 samurayla köyü savunabileceğini düşünen Kambei kısıtlı zamanı olduğu için 6 adamla birlikte köye döner. Sözde samuray Kikuçiyo’da istenmediği halde peşlerine düşer. Daha sonra kendisini gösteren Kukiçiyo’da ekibe katılır ve 7 samuray tamamlanmış olur. 7 samurayın başından geçenler seyircilerin beğenisine sunulmuştur.

En Efsane Filmler Listesi No: 19:  Yedi Samuray Kanlı Pirinç  Filmi Hakkında

Yaklaşık üç buçuk saat uzunluğundaki film seyirciyi sıkmamış ve siyah beyaz olarak çekilmiştir. 8.7 IMdb puanı alarak Top 250 listesine girmiş ve en cok izlenen filmler arasında yer almayı başarmıştır. Gümüş Aslan Ödülü’nü almış ve 2 dalda Oscar’a aday olmuştur. Kendisinden sonra çekilen birçok filme ilham vermiştir. Samuraylar aslında hiçbir zaman bir araya gelmemesi gereken farklı kastlardan insanlardır. Köylüler bu sebeple samurayları sevmemektedir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

20. Tanrı Kent

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Tanrı Kent
Efsaneleşmiş Filmler : Tanrı Kent

Orjinal Adı: Cidade de Deus

IMDB Bilgiler: 20 / 8,6

Yapım Yılı: 2002

Türkiye Vizyon Tarihi: 18 Temmuz 2003

Türü: Suç,Drama

Yazar: Paulo Lins (novel), Bráulio Mantovani

Yönetmen:  Fernando MeirellesKátia Lund

Oyuncular:  Alexandre RodriguesLeandro FirminoMatheus Nachtergaele | Tüm Ekip

En Efsane Filmler Listesi No: 20:  Tanrı Kent  Filmi

Dram ve suçun harmanlandığı film 2002’de vizyona girmiştir. Brezilya’nın devlet adamları çarpık yerleşmiş suç yuvası gecekonduları taşımak için 1960’lı yıllarda Rio De Jenario’nun dışına gecekondu engelleme yerleşkeleri kurmuştur. Bu yerleşkelerden en ünlüsü Tanrı Kent yani Cidade de Deus’tur. Kentin yaşam standartları oldukça zorludur. Kalabalıktır ve fakir bir yaşam sürmektedirler. İşsizlik büyük bir problem olduğu için küçük yaştaki çocukları bile suça teşvik etmektedir. Uyuşturucu kullanmak, silah taşımak insanlar arasında oldukça sıradanlaşmış durumdadır. Roket takma isimli Buscape’in dış sesi hikayeyi anlatmaya başlar. Roket muhit içerisinde yaşayan en kendi haline olan çocuktur. Suçlar veya uyuşturucuyla ilgilenmez. Hayalleri vardır ve fotoğrafçılıkla ilgilidir. Muhabir olmayı istemektedir. Acemi üçlü denilen içinde Roket’in abisinin de bulunduğu bir ekip vardır. Küçük çapta soygunlar yapan çete ilerde olacakların yanında hiçbir şeydir. Zaman geçer küçükler büyür. Çeteler daha acımasız olmuştur. Gettoyu sahiplenmek için savaşlar çıkmaktadır. Roket burada çektiği fotoğraflar sayesinde hayallerine adım adım yaklaşmaktadır.

En Efsane Filmler Listesi No: 20:  Tanrı Kent  Filmi Hakkında

Amatör oyuncu kadrosu profesyonellere taş çıkartacak kadar iyi performans sergilemiştir. Yapıt en iyi filmler yabancı filmlerdir denebilecek kadar büyük bir başarı elde etmiştir. Film Pauolo Lins’in yazdığı Braulio Mantovani romanından uyarlanmıştır. Yazar Pauolo Lins uzun zaman olayın geçtiği gettoda yaşadığı için hikaye gerçeklere dayanmaktadır. Film 8.6 IMdb puanı alarak Top 250 listesine girmiş başarılarını tasdikleyerek 49 ödül toplamıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

21. Yedi

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Yedi
Efsaneleşmiş Filmler : Yedi

Orjinal Adı: Se7en

IMDB Bilgiler: 21 / 8,6

Yapım Yılı: 1995

Türkiye Vizyon Tarihi: 16 Şubat 1996

Türü: Suç, Drama, Gizem

Yazar:Andrew Kevin Walker

Yönetmen:David Fincher

Oyuncular:  Morgan FreemanBrad PittKevin Spacey | Tüm ekip

En Efsane Filmler Listesi No: 21:  Yedi  Filmi

Polisiye türünde, gerilimin doruklara çıktığı film 1995’te vizyona girmiştir. Birbiriyle zorla iş birliği yapan iki dedektif daha önce hiç karşılaşmadığı bir katili aramaktadır. Diğer katillere göre farklıdır çünkü öldürdüğü insanları yedi ölümcül günahı işleyenler arasından seçmektedir. Sürekli yağan yağmur, karanlık ve oldukça kasvetli bir ortamda geçen hikaye seyircileri ekrana kilitlemiştir. Hıristiyanlık dininde 7 büyük günah olarak kabul edilen; Açgözlülük, Tembellik, Oburluk, Şehvet Düşkünlüğü, Yıkıcılık, Kıskançlık ve Kibir katilin öldürme nedenlerindendir. Dedektiflerin ve katilin oynadığı köşe kapmacada özellikle iki dedektif günah kavramını sorgulamaya başlamıştır. Yapıt katilin yaptığı planın ince bir ayrıntısıyla çok şaşırılan şekilde sonra ermiş, uzun süre tartışmalara sebep olmuştur.

En Efsane Filmler Listesi No: 21:  Yedi  Filmi Hakkında Önemli Bilgiler


Seri katil John Doe için yönetmenle anlaşan oyuncu canlandırdığı karakterin gizli tutulması için ısrar etmiş. Bu sebeple filmin afişinde, tanıtımlarında ve jeneriğinde bile karakteri oynayan oyuncu yer almamış, sır gibi saklanmıştır. Filmin ilk sıralarında ekranlara gelen cesedi aslında filmin senaristi oynamıştır. İzleyiciler o kadar çok etkilenmiştir ki azımsanmayacak bir kitle filmde olmayan bir sahneyi olmuş gibi gördüklerini iddia etmiştir. Yapıt izlenecek en iyi filmler arasına girmiş, 8.6 IMdb puanı alarak Top 250 listesine adını yazdırmıştır. Başarılı bulunan film ayrıca en iyi kurgu dalında Oscar’a aday olmuş ve 4 adet ödül almıştır. Vizyona girdikten sonra büyük hasılat elde etmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

22. Yıldız Savaşları

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Yıldız Savaşları
Efsane Filmler : Yıldız Savaşları

Orjinal Adı: Star Wars
IMDB Bilgiler: 22 / 8,6
Yapım Yılı: 1977
Türkiye Vizyon Tarihi: 1979
Türü: Aksiyon, Macera, Fantastik
Yazar: George Lucas 
Yönetmen:George Lucas
Oyuncular: Mark HamillHarrison FordCarrie Fisher|Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 22:  Yıldız Savaşları  Filmi

Bilim kurgu ve macera türünün bir araya gelmesiyle çekilen film 1977’de beyaz perdede boy göstermiştir. Galaksi büyük bir iç savaşın içerisindedir. İsyancı Güçler’in adamları imparatorluğun büyük yıkımlara sebep olacak ölümcül silahı Ölüm Yıldızı’nın planlarını bulurlar. Prenses Leia’da planlar vardır fakat gemisi lord Dart Vader’ın başında bulunduğu imparatorluk güçleri tarafından alıkonmuştur. Önceden tedbir alan prenses planları astrometrik droide kaydetmiştir. Robot protokol droidi ile gezegen Tatooine’ye iner. Jawa tacirleri droidleri içlerinde Luke Skywalker’ında bulunduğu 3 kişiye satarlar. Luke yanlışlıkla Leia’nın bıraktığı mesajın bir kısmını görür. Mesajda prenses Obi-Wan Kenobi’den yardım istemektedir. Luke araştırmaya başlar ve Ben Kenobi’yi bulur. Hayatının şokunu yaşar çünkü babasının bir zamanlar Obi-Wan ile yan yana savaştığını ve Jedi Şövalyesi olduğunu, Obi-Wan’ın eski öğrencisi karanlık tarafa geçen Dart Vader tarafından öldürüldüğünü öğrenir. Prenses, Luke ve Han Solo’nun verdiği mücadele seyirciler tarafındna büyük heyecanla izlenmiştir.

En Efsane Filmler Listesi No: 22:  Yıldız Savaşları  Filmi Hakkında Önemli Bilgiler

Star Wars serisinin yapım tarihine göre ilk filmi, kronolojik sıraya göre 4. filmidir. Vizyona gireceği sene diğer filmlerde sorun olmaması için adına Yeni Bir Umut kısmı eklenmiştir. Büyük hasılat yapan film oldukça beğenilmiştir. Yapıt en iyi yabanci filmler arasına yerleşmiştir. Ayrıca beğenisini aldığı 8.6 IMdb puanıyla Top 250 listesinde kalıcılığını sağlayarak kanıtlamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir. 7 dalda Oscar ödülü almış, bunların haricinde 16 tane daha ödül almaya hak kazanmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

23. Kuzuların Sessizliği

[/su_heading]

Efsaneleşmiş Filmler : Kuzuların Sessizliği
Efsane Filmler : Kuzuların Sessizliği

Kuzuların Sessizliği

Orjinal Adı: The Silence of the Lambs

IMDB Bilgiler: 23 / 8,6

Yapım Yılı: 1991

Türkiye Vizyon Tarihi: 11 Ekim 1991

Türü: Suç, Dram, Gerilim

Yazar: Thomas Harris , Ted Tally

Yönetmen: Jonathan Demme

Oyuncular:  Jodie FosterAnthony HopkinsLawrence A. Bonney | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 23:  Kuzuların Sessizliği Filmi

Korku ve gerilimin bir arada bulunduğu yapıt 1991’de vizyona girmiştir. FBI’da eğitim gören genç ajan Clarice Starling kurbanlarının derisini yüzen, çeşitli işkenceler uygulayan psikopat bir katile ulaşabilmek için yüksek güvenlikli tımarhaneye giderek bir zamanlar psikiyatr olan sonrasında ise yamyama dönüşen seri katil Hannibal Lecter’den yardım almak zorundadır. Genç ajan Clarice onun zihninin derinliklerine inerek yardım alabileceğini düşünür. Fakat işler beklediği gibi gitmez ve Hannibal Lecter kaçar. Artık dışarıda iki tane seri katil serbestçe dolaşmaktadır. FBI ajanı ve seri katiller arasında geçen olay beyaz

En Efsane Filmler Listesi No: 23:  Kuzuların Sessizliği Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Thomas Harris’in yazdığı Kuzuların Sessizliği romanından uyarlanmıştır. İnternete en güzel filmler
yazıldığında ilk sıralarda mutlaka Kuzuların Sessizliği de bulunmaktadır. Büyük beğeni toplamıştır. 7 dalda Oscar’a aday olan film En İyi Film Oscar’ı da dahil 5 adaylığından ödülle dönmüştür. Eser En İyi Film Oscarı’nı almış tek korku gerilim filmidir. Hannibal Lecter karakterini canlandıran oyuncu ekranda sadece 24 dakika yer almış ve performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı almıştır. Sinema tarihinde en az ekranda görülüp ödül alan tek oyuncu olarak adını yazdırmıştır. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen elde ettiği başarı sayesinde aldığı 8.6 IMdb puanı ile film Top 250 listesindeki yerini korumuştur. ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’nde yer edinmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

24. Şahane Misafir

[/su_heading]

Efsane Filmler : Şahane Misafir
Efsane Filmler : Şahane Misafir

Orjinal Adı: It’s a Wonderful Life

IMDB Bilgiler: 24 / 8,6

Yapım Yılı: 1946

Türkiye Vizyon Tarihi: 7 Ocak 1947

Türü: Drama, Aile, Fantastik

Yazar: Frank Capra

Yönetmen: Frances Goodrich , Albert Hackett  | Tümünü Gör

Oyuncular: James StewartDonna ReedLionel Barrymore | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 24:  Şahane Hayat  Filmi

Aile kategorisinde dram aşk ve fantezinin bir arada olduğu film 1946’da beyaz perdede boy göstermiştir. İçleri ısıtan hikayesi ile film iflas etmiş bir adamın intiharın eşiğine geldiği zaman gökten inen melek sayesinde hayata yeniden tutunuşunu konu edinmiştir. George Bailey doğup büyüdüğü kasabada kendisini insanların iyiliğine adamış yardımsever bir adamdır. Babasından kalan konut ve finans şirketinin başına geçmiş o dönemde yaşanan Büyük Ekonomi Buhranı’nı zarar görmeden atlatmıştır. Şirket sayesinde kasabalıların çoğunu ev sahibi yapmıştır. Mimar olmak, dünyayı gezmek ve diğer bütün hayallerini gerçekleştirecek zaman bulamamıştır. Kötü adam Henry F. Potter George’un yaptığı iyiliklerden hoşnut değildir, onun açığını aramaktadır. Şansı yaver gider ve beklediği an gelir. George’un alkolik amcası Billy’nin yaptığı hata sebebiyle bir miktar para kötü adamın eline geçer. Şirkette oluşan açık tespit edilir ve George iflas eder. Daha fazla dayanamaz, intihar etmeye karar verir. Bu sırada gökten bir melek iner. Ona onsuz bir dünyanın nasıl olduğunu gösterir.

 En Efsane Filmler Listesi No: 24:  Şahane Hayat  Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Film Philip Van Doren Stern’in yazdığı En Büyük Armağan adlı hikayeden uyarlanmıştır. Siyah beyaz olarak çekilmiş ve izleyenler tarafından çok sevilmiştir. Yıllara meydan okuyan film 8.6 IMdb puanı alarak Top 250 listesindeki yerini muhafaza etmektedir. Eser harika filmler içerisinde baş sıralardadır. 5 dalda Oscar’a aday olsa da ne yazık ki hiçbirisini alamamıştır. ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’nde yer almasına karar verilmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

25. Hayat Güzeldir

[/su_heading]

 

Efsane Filmler : Hayat Güzeldir
Efsane Filmler : Hayat Güzeldir

Orjinal Adı: La vita è bella

IMDB Bilgiler: 25 / 8,6

Yapım Yılı: 1997

Türkiye Vizyon Tarihi: 26 Şubat 1999

Türü: Komedi, Drama, Savaş

Yazar: Vincenzo Cerami , Roberto Benigni

Yönetmen: Roberto Benigni

Oyuncular:  Roberto BenigniNicoletta BraschiGiorgio Cantarini | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 25:  Hayat Güzeldir Filmi

Dram türünde çekilen film 1997’de vizyona girmiştir. II. Dünya Savaşı’nda Yahudi olduğu için çocuğuyla toplama kampına giden bir baba ve Yahudi olmamasına rağmen arkalarından kampa giden bir annenin yürekli burkan hikayesi filmin konusunu oluşturmaktadır. II. Dünya Savaşı’ndan önce İtalyan Yahudi Guido Orefice amcasının çalıştığı otelde işle başlamıştır. Bir gün şans eseri öğretmen Dora ile tanışır ve ona aşık olur. Dora varlıklı bir ailenin kızıdır. Ukala, kendini beğenmiş bir adamla nişanlıdır. Nişan töreninde Guido atla gelmiş, Dora’da onun arkasına binerek kaçar. İkili evlenir ve Giosue adında çocukları olur. Annesi Dora’yla konuşmaz fakat torununun 4.yaş gününde barışırlar. Film ilerlerken II. Dünya Savaşı başlar. Guido, amcası ve oğlu zorla trene bindirilerek toplama kampına götürülür. Dora Yahudi değildir fakat eşiyle çocuğunu bırakmaz. Farklı bir vagona biner, onların ardından toplama kampına gider. Guido zekasını kullanarak oğluna hiçbir şey belli etmemeye çalışır. Olan biteni sanki bir oyunun içindelermiş gibi gösterir. Hüzünlü biten sonu izleyenleri oldukça etkilemiş, en ıyı fılmler
arasına girmeyi başarmıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 25:  Hayat Güzeldir Filmi Hakkında

II. Dünya Savaşı Yahudi katliamı ile ilgili çekilen birçok film arasından yükselen yapıt vizyona girmesiyle büyük beğeni toplamıştır. Ne kadar başarılı olduğunu aldığı 8.6 IMdb puanı ve yerleştiği Top 250 listesiyle kanıtlamış, üstüne 7 dalda Oscar’a aday olup 3 tanesinden ödül almaya hak kazanmıştır. Oscar haricinde ödül törenlerinden 41 ödül ile dönmüştür.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

26. Olağan Şüpeliler

[/su_heading]

 

Efsane Filmler : Olağan Şüpeliler
Efsane Filmler : Olağan Şüpeliler

Orjinal Adı: The Usual Suspects

IMDB Bilgiler: 26 / 8,6

Yapım Yılı: 1995

Türkiye Vizyon Tarihi: 15 Aralık 1995

Türü: Suç, Gizem, Gerilim

Yazar: Christopher McQuarrie

Yönetmen:Bryan Singer

Oyuncular: Kevin SpaceyGabriel ByrneChazz Palminteri | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 26: Olağan Şüpeliler Filmi

Neo noir türünde çekilen film 1995’te vizyona girmiştir. Film bir gemi güvertesinde Keyser Söze adlı adamın yaralı Keaton ile yaptığı kısa bir konuşmanın ardından onu vurarak öldürmesiyle başlamaktadır. Daha sonra gemi alevler içinde kalır. Sonraki gün FBI’da çalışan Jack Baer ile ABD Gümrük İdaresi’nde özel ajanlık yapan Dave Kujan San Pedro’ya gelir. Birbirlerinden ayrı olarak olayı çözmeye çalışacaklardır. Gemiden Verbal Kint ile ağır durumda olan Macar suçlu dışında kimse sağ kalmamış, sadece iki kişi kurtulmuştur. Macar suçlunun ifadesini Jack Baer alır. İfadesinde Keyser Söze’nin gemiye geldiğinde ve insanları öldürdüğünü söyler. Sonrasında polislere adamın eşkâlini çizdirir. Verbal Kint dokunulmazlık karşılığında ifade verecektir. Aslında olay 6 hafta öncesine dayanmaktadır. Birbirinden usta 5 kişi büyük bir soygun düzenlemiştir. Fakat soyguncular baltayı sağlam taşa vurmuştur. Çünkü çaldıkları yer altı dünyasının korkulu ismi Keyser Söze’ye aittir. Keyser Söze yaptıklarının karşılında ekiplerden kendisi için iş yapmalarını ister.

En Efsane Filmler Listesi No: 26: Olağan Şüpeliler Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Film ilk başlarda küçük çaplı salonlarda gösterime girmiş ardından büyük çaplı olarak vizyona girmiştir. Olumlu sonuçlar alınmış, en etkileyici filmler arasında yer edinmiş ve En İyi Özgün Senaryo Oscarı ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı elde edilmiştir. Oscar haricinde ödül törenlerinden 8 ödül daha alınmıştır. Ayrıca film 8.5 IMdb puanı almış, Top 250 listesine adını yazdırmıştır.
[su_heading size=”14″ margin=”0″]

27. Ruhların Kaçışı

[/su_heading]

 

Efsane Filmler : Ruhların Kaçışı
Efsane Filmler : Ruhların Kaçışı

Orjinal Adı: Sen to Chihiro no kamikakushi

IMDB Bilgiler: 27 / 8,5

Yapım Yılı: 2001

Türkiye Vizyon Tarihi: 18 Haziran 2004

Türü: Animasyon, Macera, Aile

Yazar:Hayao Miyazaki

Yönetmen:Hayao MiyazakiKirk Wise

Oyuncular: Daveigh ChaseSuzanne PleshetteMiyu Irino | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 27: Ruhların Kaçışı Filmi

Anime türündeki film Japon yapımıdır ve 2001’de beyaz perdede boy göstermiştir. Ana karakter Chihiro adında on yaşındaki küçük bir kız çocuğudur. Yeni evlerine giderlerken ailesiyle birlikte yollarını kaybederler. Karşılarına çıkan tünele girerler. Çıktıklarında ise terkedilmiş bir lunaparkla karşılaşırlar. Leziz yiyecekleri gören anne ve babası ziyafet çekerken Chihiro korkmaya başlar. Sonrasında annesi ile babası yediklerinden dolayı domuza dönüşür. Hava karardıkça işler iyice garipleşmeye başlar. Chihoro ruhlar görür, geri dönüş yolu ise sular altında kalarak kapanır. Bu gizli yer aslında ruhların temizlenme ve dinlenme yeridir. Gizemli yerden çıkıp anne ve babasını kurtarabilmek için küçük kız burada çalışmaya başlar. Bambaşka dünyaya kendisini kabul ettirmeye çalışırken Haku adındaki çocuğun yardımı gerekecektir. Yubaba herkese sen diye hitap eder ve oradakiler isimlerini unutmaya başlar. Haku da adını unutmuştur, Yubaba’nın yardımcılığını yapmaktadır. Chihoro hem anne babasına hem de Haku’ya yardım edecektir. Chihoro’nun başından geçenler seyircilerin beğenisine sunulmuş, oldukça beğenilmiştir.

En Efsane Filmler Listesi No: 27: Ruhların Kaçışı Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En İyi Animasyon Filmi Oscarı’nı alan film Oscar alan ilk anime olarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Altın Ayı Ödülü de dahil olmak üzere toplamda 7 ödül almaya hak kazanmıştır. Büyük başarı elde eden anime en sevilen filmler arasına girmiş ayrıca 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde yer almıştır. BBC’nin 2016’da yayınladığı 21. Yüzyılın En İyi Filmleri listesine 4. sıradan giriş yapmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

28. Er Ryan’i Kurtarmak

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Er Ryan'i Kurtarmak
Efsane Filmler: Er Ryan’i Kurtarmak

Orjinal Adı: Saving Private Ryan

IMDB Bilgiler: 28 / 8,5

Yapım Yılı: 1998

Türkiye Vizyon Tarihi: 11 Eylül 1998

Türü: Drama, Savaş

Yazar: Robert Rodat

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom HanksMatt DamonTom Sizemore | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 28: Er Ryan’i Kurtarmak Filmi 

Normandiya Çıkarması ile başlayan savaş ve dramın iç içe olduğu film 1998’de gösterime girmiştir. 4 oğlu olan annenin 3 çocuğu savaşta can vermiştir. Geriye sadece oğlu James F Ryan kalmıştır ve o da savaşın ortasında askerdir. Başsağlığı için mektup gönderen birimdeki çalışanlardan birisi durumu fark ederek üstlerine haber vermiştir. Olay başkana kadar gitmiştir. Başkan talimat verir ve Yüzbaşı John Miller ile 8 kişilik ekibi Ryan’ı bulmak üzere yola çıkar. Devam eden savaşın ortasında askeri arayan ekipten kayıplar verilir. Sonunda amaca ulaşılır ve Ryan bulunur. Fakat hemen dönemeyeceklerdir. Düşman kapıdadır ve Ryan arkadaşlarını öylece bırakıp dönmeyi kabul etmez. Yüzbaşı Miller ekibiyle birlikte, her ne kadar ekibinde ki kimse istemese de askerlere bulundukları bölgeyi savunmalarına yardım etmek için kalmaya karar verir. Omuz omuza çarpışan askerlerin Er Ryan’ı kurtarmak için yaşadıkları beyaz perdeye yansıtılmıştır. Eser savaşla ilgili çekilen en popüler filmler arasında yer almaktadır.

En Efsane Filmler Listesi No: 28: Er Ryan’i Kurtarmak Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Film o kadar çok beğenilmiştir ki hakkında eleştirmenler tarafından tek bir olumsuz eleştiri yapılmamıştır. İlk dakikalarında gösterilen Normandiya Çıkarması oldukça gerçekçi bulunmuş bu kadarına gerek olmadığı söylenmiştir. Filmin yapımcısı vahşetin normalleştirilmesi savaşı gerçek anlamda göstermeyeceğini söylemiştir. Ayrıcı En İyi Film Oscar’ını alamaması Oscar ayıbı olarak nitelendirilmiştir. Oscar alamamasına rağmen 8.5 IMdb puanı almış Top 250 listesine adını yazdırmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

29. Sevginin Gücü

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Sevginin Gücü
Efsane Filmler: Sevginin Gücü

Orjinal Adı: Léon

IMDB Bilgiler: 29 / 8,5

Yapım Yılı: 1994

Türkiye Vizyon Tarihi: 28 Nisan 1995

Türü: Suç, Drama, Gerilim

Yazar:Luc Besson

Yönetmen:Luc Besson

Oyuncular: Jean RenoGary OldmanNatalie Portman | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 29: Sevginin Gücü Filmi 

Dram türündeki film 1994’te beyaz perdede boy göstermiştir. New York’ta tetikçilik yapan Leon ile küçük yaşta çok zor şeyler yaşayan Mathilda’nın hikâyesi filmin konusunu oluşturmaktadır. 12 yaşındaki Mathilda anne babası kardeşi ve ablasıyla birlikte yaşamaktadır. Babası uyuşturucu işlerindedir ve iki taraflı oynayan bir polisin uyuşturucusunu kaçırarak ona ihanet etmiştir. Polis adamlarıyla birlikte Mathilda’nın evine giderek küçük kardeşi de dahil olmak üzere herkesi öldürmüştür. Şans eseri küçük kız alışverişte olduğu için kurtulmuştur. Eve döndüğünde gördükleri sonucunda Leon’a sığınmıştır. Önceleri soğuk davranan tetikçi sonraları küçük kıza ısınmaya başlamıştır. Mathilda Leon’un gösterdiği sevgiyi daha önce kimseden görmediği için sevginin en saf haliyle ona âşık olduğunu söyler. Bu aşk küçük çocuğun gördüğü sevgi karşısında kendisini ifade etmek için kullandığı bir kelimedir. Leon patronu Tony’den aldığı işleri yapan, bol bol süt içen kendi halinde profesyonel bir tetikçiyken artık hayatında Mathilda vardır. Küçük kız ısrarları sonucunda Leon’dan silah kullanmayı öğrenir. Amacı küçük kardeşinin intikamını almaktır. Mathilda ve Leon’un yürek burkan öyküsü büyük beğeni toplamıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 29: Sevginin Gücü Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Film çok beğenilmiş 2 tane de ödül almıştır. 8.5 IMdb puanı almış, Top 250 yabancı efsane filmler listesi içerisinde 30. sıraya yerleşmiştir. Mathilda’nın Leona âşık olması eleştirilere sebep olmuştur. Acıklı bir sonla biten film izleyenlerin gözlerinden birkaç damla yaş düşürmüştür.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

30. Yeşil Yol

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Yeşil Yol
Efsane Filmler: Yeşil Yol

Orjinal Adı: The Green Mile

IMDB Bilgiler: 30 / 8,5

Yapım Yılı: 1999

Türkiye Vizyon Tarihi: 17 Mart 2000

Türü: Suç, Drama, Fantastik

Yazar: Stephen King , Frank Darabont

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tom HanksMichael Clarke DuncanDavid Morse | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 30: Yeşil Yol Filmi

Dram türünde çekilen film 1999’da beyaz perdede boy göstermiştir. Hapishanede geçen yapıt idam cezasına çarptırılmış bir mahkûmla hapishanenin başgardiyanı arasındaki olayları anlatmaktadır. Paul Edgecomb hapishanenin infaz kısmında başgardiyandır. Bir gün devasa boyutlarda, sert görünümlü idam cezasına çarptırılmış John Coffey adında ki mahkûm hapishaneye getirilir. İki küçük kızı öldürmekten dolayı hüküm giymiştir ve elektrikli sandalyeyle idam edilecektir. Farklı farklı mahkûmların bulunduğu hapishanede Edgecomb Coffey’nin farklı olduğunu anlayacaktır. Hastalığı olan başgardiyanın hayatı gittikçe zorlaşmaktadır. Coffey gardiyanı tutup doğaüstü güçleri sayesinde iyileştirmiştir. Bu sayede Coffey’nin her hastalığı iyileştirebildiği ortaya çıkmıştır. Güçleri artık Coffey’e zor gelmektedir. İdam edilmesine karşı çıkmamakta, artık dayanamamaktadır. İdam gününün sahnesi geldiğinde gözyaşları sel olmuş, seyirciler derinden etkilenmiştir. Yapıt efsane filmler listesi içerisinde unutulmayanlar arasına girmeyi başarmıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 30: Yeşil Yol Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Stephen King’in yazdığı Yeşil Yol kitabından uyarlanan film büyük ses getirmiştir. Stephen King filmin kitabına en çok bağlı olan uyarlama olduğunu söylemiştir. Büyük beğeni toplayan film aradan geçen zamana rağmen 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde yerini garantilemiştir. 10 tane ödül almış, 4 dalda Oscar’a aday olmuştur. Ek olarak efsaneleşmiş John Koffey rolü için uygun kimse bulunamamış, rolü oynayan aktörü Bruce Willis önermiştir. Oyuncular idam sahnesini çekerken gözyaşlarına boğuldukları için sahne tekrar tekrar çekilmek zorunda kalmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

31. Yıldızlararası

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Yıldızlararası
Efsane Filmler: Yıldızlararası

Orjinal Adı: Interstellar

IMDB Bilgiler: 31 / 8,5

Yapım Yılı: 2014

Türkiye Vizyon Tarihi: 7 Kasım 2014

Türü: Macera, Drama, Bilim Kurgu

Yazar: Jonathan NolanChristopher Nolan

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaugheyAnne HathawayJessica Chastain | Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 31: Yıldızlararası Filmi

Bilim kurgu türünde çekilen film 2014’de gösterime girmiştir. Bir grup astronot uzayda yaşanabilecek yeni gezegen aramaktadır. Tahıl ürünleri ne olduğu belirlenemeyen bir küften dolayı yok olmaktadır. Toplumun gelişmişlik seviyesi tarıma kadar düşmüştür. Eskiden NASA’da pilot çalışan Cooper şimdilerde ailesiyle birlikte tarımla uğraşmaktadır. Cooper’ın kızı Murphy sürekli odasında bir hayalet olduğunu ve onunla iletişime geçtiğini söylemektedir. Sonrasında o hayaletin aslında kodlama yoluyla mesaj gönderdiği ortaya çıkmıştır. Yazılı bir koordinat baba ve kızını Profesör John Brand’e götürür. En güzel filmler arasına giren yapıtta yaşanılabilir daha iyi bir yere ihtiyaç vardır. Satürn’ün yakınlarında solucan deliği açılmış, yeni yaşanılabilir bir gezegen bulmak için umutlar yeşermiştir. Büyük kara delik Gargantua çevresinde 3 tane yaşanılabilir gezegen keşfedilmiştir. Gezegenlere onları keşfe giden üç astronotun adı verilmiştir; Mann, Edmund ve Miller. Cooper’ın tekrar pilotluk yapması gerekecektir. Profesyonel astronotlardan oluşan, Cooper’ında içerisinde bulunduğu ekip hangi gezegenin yaşanılabilir olduğunu bulmak için keşfe giden astronotların ardından gezegenlere doğru yola çıkmıştır. Gezegenlerdeki akıl almaz olaylar ve sonrası filmi oldukça etkileyici kılmış, seyircilerin beğenisini almıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 31: Yıldızlararası Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapıt uzay ile ilgili çekilen sayısızı film arasından sıyrılmış, büyük başarı toplamıştır. Başarısını aldığı 8.5 IMdb puanı ve yerleştiği Top 250 listesi ile tasdiklemiştir. Film En İyi Görsel Efekt Oscar’ını, ayrıca 5 farklı ödülü almaya hak kazanmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

32. Sapık

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Sapık
Efsane Filmler: Sapık

Orjinal Adı: Psycho

IMDB Bilgiler: 32 / 8,5

Yapım Yılı: 1960

Türkiye Vizyon Tarihi: Ocak 1965

Türü: Korku, Gizem, Gerilim

Yazar:Joseph Stefano,Robert Bloch

Yönetmen:Alfred Hitchcock

Oyuncular: Anthony Perkins,Janet Leigh,Vera Miles Tüm Ekip »

En Efsane Filmler Listesi No: 32: Sapık Filmi  

Korku ve gerilimin iç içe olduğu serinin ilk filmi 1960’da gösterime girmiştir. Marion sevgilisi Sam ile evlenecektir. Fakat yeterli paraları olmadıkları için hayallerini gerçekleştiremezler. Marion’un patronu ona bankaya götürmesi için 40 bin dolar verir. Paranın büyüsüne kapılan Marion parayı cebe indirip yaşadığı yeri terk eder. Geceyi geçirmek için yol üzerindeki motele gider. Motel sahibi Norman Bates ile sohbet ederken arkadaş olur. Norman büyük bir evde, yaşlı ve kendisini çok zorlayan annesi ile yaşadığını söyler. Marion’u evine götürmek için davet eder. Daveti kabul eden Marion eve gelir ve duşa gireceği sırada yaşlı kadın tarafından bıçaklanarak öldürülür. Norman sıradan bir şeymiş gibi soğukkanlılıkla kanları temizler, kadının cesedini arabasına koyarak göle atar. Ortadan kaybolan kadını bulmak isteyen üç kişi vardır; sigorta müfettişi Arbogast, Lila ve Sam. Müfettiş araştırmaları sonucu motele giderek Norman’ı bulur. Norman annesiyle tanıştırmayı reddedince eve gizlice girer ve bıçaklanarak öldürülür. Sam ve Lila kasaba şerifine giderek önemli bir gerçeği öğrenir. Oldukça şaşırtan sonu ile film izleyenleri derinden etkilemiştir.

En Efsane Filmler Listesi No: 32: Sapık Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siyah beyaz çekilen film Robert Bloch’un yazdığı Sapık kitabından uyarlanmıştır. Az bütçeyle çekilip kısa sürede büyük hasılat elde etmiştir. Film korku gerilim yabancı film isimleri içerisinde unutulmazlara yerleşmiştir. 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesine adını yazdırmayı başarmış, ödüller almıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

33. Geçmişin Gölgesinde

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Geçmişin Gölgesinde
Efsane Filmler: Geçmişin Gölgesinde

Orjinal Adı: American History X

IMDB Bilgiler: 33 / 8,5

Yapım Yılı: 1998

Türkiye Vizyon Tarihi: 9 Nisan 1999

Türü: Suç, Drama

Yazar: Tony Kaye

Yönetmen: David McKenna

Oyuncular: Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 33: Geçmişin Gölgesinde Filmi 

Dram ve suç ikilisinin bir araya geldiği film 1998’de seyirciyle buluşmuştur. Irkçılık üzerine yapılmış film en iyi film sitesi diye nitelendirilen sitelerde ilk sıralarda bulunarak ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. İki zaman arasında geçen filmin geçmiş sahneleri siyah beyaz şimdiki sahneleri ise renkli olarak çekilmiştir. Siyahi insanlarla ilgili yapılan yanlış algılar, Derek babasını uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülünce mantıklı gelmeye başlamış hatta onun zencilerden nefret etmesine sebep olmuştur. Derek artık zencilerden nefret eden, onları insan olarak bile görmeyen biri haline gelmiştir. İntikam almak için Neonazi olma yolunda yürümektedir. Derek artık Venice Beach’de ki Neonazi çetesinin liderinin en güvendiği adamıdır. Çetede beyaz olmayanlara ve azınlıklara karşı büyük bir öfke vardır. Bir gece 3 zenci Derek’in arabasını çalmaya çalışır. Durumu öğrenen adam silahını kaptığı gibi zencinin birisini vurmuş, diğerini yaralamıştır. Diğeri ise zar zor kaçmıştır. Yaralı zencinin kafasını kaldırıma dayamış ve korkunç bir şekilde öldürmüştür. Olaydan sonra 3 yıl hapis cezası almıştır. Yaşanılanların etkisinden çıkamayan kardeşi de abisinin izinden gitmiştir. Hapis süresi boyunca Derek değişmiş yaptıkları için pişman olmuştur ve kardeşini düşüncelerinden vazgeçirmesi gerekmektedir.

En Efsane Filmler Listesi No: 33: Geçmişin Gölgesinde Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Eleştirmenler bu kadar şiddet sahnesine gerek olmadığını söylemiştir. Onun dışında verdiği mesaj ile film büyük ses getirmiştir. Gösterdiği başarı karşısında 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinin 33.sırasına yerleşmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

34. Şehir Işıkları

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Şehir Işıkları
Efsane Filmler: Şehir Işıkları

Orjinal Adı: City Lights

IMDB Bilgiler: 34 / 8,5

Yapım Yılı: 1931

Türkiye Vizyon Tarihi: Nisan 1931

Türü: Komedi, Drama, Romantik

Yazar: Charles Chaplin

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Charles Chaplin, Virginia Cherrill, Florence Lee, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 34: Şehir Işıkları Filmi 

Ünlü komedyen Charles Chaplin’in yönettiği sessiz film, komedi ve dramın iç içe geçmesiyle çekilmiş, 1931’de beyaz perdede boy göstermiştir. Charlie kendi haline yaşayan bir adamdır. Sokaklarda aylak aylak dolanırken çiçekçi bir kızla karşılaşır. Kızın gözlerinin görmediğini anlayınca kalan son parasıyla ondan çiçek alır. Çiçekçi kız para üstü vereceği sırada zengin bir adam yanlarından arabayla geçer. Kız para üstü vereceği adamı o sanarak arkasından seslenir. Charlie’nin içi acır ve para üstünü almaktan vazgeçer. Kıza abayı yakmıştır. Hayaller kurup yalnız kalabileceği bir yere gider. O sırada intihar etmeye çalışan sarhoş adamı görür ve onu kurtarır. Sarhoş adam çok zengindir, hayatını kurtaran Charlie’ye yedirir içirir sabaha karşı da evine götürür. Şans eseri çiçekçi kıza denk gelirler. Sarhoş adamdan aldığı bütün parayı kızın çiçeklerine veren romantik âşık bir de arabayla kızı evine bırakır. Sarhoş arkadaşı ayılınca Charlie’yi tanımaz, sarhoşken de çok sever. Arkadaşının partisine katıldığı sırada düdük yutar. Komik dakikalar yaşandıktan sonra evden atılır. Çiçekçi kızın evine gider, kız hasta yatağında yatar. Onun iyileşmesi için romantik âşık türlü işlere girer, fedakârlıklar yapar.

En Efsane Filmler Listesi No: 34: Şehir Işıkları Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aradan yıllar geçmesine rağmen aldığı 8.5 IMdb puanı ile Top 250 listesindeki yerini koruyan film çok beğenilmiş, başarılı bulunmuş ayrıca en kaliteli filmler arasına adını yazdırmıştır. Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusa Film Arşivi’nde yer almasına karar verilmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

35. Batıda Kan Var

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Batıda Kan Var
Efsane Filmler: Batıda Kan Var

Orjinal Adı: C’era una volta il West

IMDB Bilgiler: 35 / 8,5

Yapım Yılı: 1968

Türkiye Vizyon Tarihi: 27 Kasım 1972

Türü: Western

Yazar: Sergio Donati, Sergio Leone, Tümü»

Yönetmen: Sergio Leone

Oyuncular: Henry Fonda, Charles Bronson, Claudia Cardinale, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 35: Batıda Kan Var Filmi

Western ve dramın mükemmel uyumuyla çekilmiş olan film 1968’de beyaz perdede gösterime girmiştir. Bir Zamanlar Batıda olarak da bilinmektedir. Yavaş ilerleyen filmde geçmişte hayat kadını olarak çalışan Jill oldukça zengin olan İrlandalı Brett McBain ile yeni evlenmiştir. Onun yanına gitmek için yola çıkmıştır. Zengin olma umuduyla tren yolunun geçeceği araziyi satın alan McBain ve ailesi en küçük çocuk Timmy haricinde trajik bir şekilde öldürülür. Katiller küçük çocuğa ne yapacaklarını bilemezler. Çiftliğe geldiğinde kocasının Frank’in adamları tarafından öldürüldüğünü gören genç kadın Jill her ne olursa olsun çiftlikte yaşamaya karar verir ve çiftliği terk etmez. Genç kadın kendisini öldürmeye çalışan Frank ve onu korumaya çalışan 2 erkek arasında kalır. Diğer taraftan güçlü düşman Harmonica’nın Frank ile hesaplaşması gereken bir meselesi vardır. İnsanlar aslında başına buyruk yaşamaktadır. Hesaplaşmaların yaşandığı film özellikle Avrupa’da seyircilerden tam not almayı başarmış ve çok beğenilmiştir.

En Efsane Filmler Listesi No: 35: Batıda Kan Var Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1969’da Amerika’da ön gösterimi düzenlenen film olumsuz eleştiri almış çok fazla beğenilmemiştir. Amerika’nın aksine Avrupa’da çok beğenilmiş bazı yerlerde birkaç yıl boyunca gösterimde kalmıştır. Western türünde çok güzel filmler başlığı altında ilk sıralara yerleşmiştir. Eski doğal yaşam ile yeni kültürel yaşam arasında kalan Batıda Kan Var 8.5 IMdb puanı almayı başarmış ve IMdb’nin Top 250 listesine 36. sıradan yerleşmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

36. Kazablanka

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Kazablanka
Efsane Filmler: Kazablanka

Orjinal Adı: Casablanca

IMDB Bilgiler: 36 / 8,5

Yapım Yılı: 1942

Türkiye Vizyon Tarihi: 1946

Türü: Drama, Romantik, Savaş

Yazar: Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Tümü»

Yönetmen: Michael Curtiz

Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 36: Kazablanka Filmi  

Aşk türünde çekilen unutulmaz film 1942’de gösterime girmiştir. Senaryosu, görüntüsü ve oyuncularının gösterdiği performans sayesinde sayılı film adları içerisine adını yazdırmıştır. II. Dünya Savaşı zamanında acımasız Hitler’den kaçan insanlar Fas’ta bulunan Kazablanka’ya gelmiştir. Victor Lazlow tanınan bilinen bir adamdır ve karısı Ilsa Lund ile Kazablanka’ya gelenler arasında bulunmaktadır. Rick Blaine kendine has duruşu, kimseye karışmayı tarafsız kalışı ile dikkat çekmekte Rick’s Café Amercain’i işletmektedir. Ilsa Lund kocası ile bu bara geldiğinde Rick neye uğradığını şaşırmıştır. Çünkü gelen kadın bir zamanlar kendisinin deliler gibi âşık olduğu kadındır ve yanında kocası vardır. Rick’in elinde önemli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler sayesinde Ilsa ve kocası Kazablanka’dan çıkıp Lizbon’a gidebilecektir. Belgelerin peşinde başka adamlar da vardır. Ilsa Lizbon’a gidebilmek için Rick’e yalvarmaya hatta onu vurmaya bile hazırdır. Kalbi derinden yaralanan Rick sevdiği kadın için bütün tarafsızlığını ve duruşunu bozmaya hazırdır. Savaş ve aşkın iç içe geçtiği filmin sonunda izleyenlere buruk bir tebessüm kalmıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 36: Kazablanka Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kazablanka’yı 2002’de ABD Film Enstitüsü tüm zamanların en iyi aşk filmi seçmiştir. 1989’da ABD Kongre Kütüphanesi tarafından film ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmiştir. Murray Burnett’in yazdığı Everybody Comed to Rick’s oyununun uyarlanması ile çekilmiş, senaryoda sürekli değişiklik yapılmıştır. En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Film Oscar’ını almaya hak kazanmıştır. 8.5 IMdb puanı alan film Top 250 listesine girmiş, 37. sıraya yerleşmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

37. Modern Zamanlar

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Modern Zamanlar
Efsane Filmler: Modern Zamanlar

Orjinal Adı: Modern Times

IMDB Bilgiler: 37 / 8,5

Yapım Yılı: 1936

Türkiye Vizyon Tarihi: Ekim 1936

Türü: Komedi, Drama, Aile

Yazar: Charles Chaplin

Yönetmen: Charles Chaplin

Oyuncular: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Henry Bergman, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 37: Modern Zamanlar Filmi 

Komedi, dram ve romantik türde çekilen film 1936’da beyaz perdeye yansımıştır. Yapıt, efsane filmler
arasında bulunmaktadır. Fabrikanın montaj kısmında ağır şartlar altında çalıştırılan işçilerden Şarlo bu tempoya artık bu ağır şartlara uyum sağlayamaz ve psikolojik olarak çöker. İşinden alınarak deneme aşamasındaki otomatik yemek yedirme makinesinde kullanılır. İşçinin başına gelen olaylar sonucunda delirdiği düşünülerek akıl hastanesine gönderilir. Uzun süre hastanede kaldıktan sonra çıkar ve elinde öylesine salladığı kırmızı bayraktan dolayı yanlış anlaşılarak provokatör sanılarak hapse atılır. Hapishanede toplu firar edilecekken engelleyerek ödül olarak serbest bırakılır. Sokakta babası öldürülmüş genç bir kızla tanışır, ona koruyuculuk ve arkadaşlık yapar. İşlere girer fakat hiçbirisi uzun süreli olmaz. Tekrara tekrar hapse girip çıkar. Genç kız kendisine iş bulur Şarlo’yu da yanına aldırır. Tam işler yoluna girecekken yine aksilikler çıkar.

En Efsane Filmler Listesi No: 37: Modern Zamanlar Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Charlie Chaplin’in yönettiği film bazı ses efektleri haricinde sessi olarak çekilmiş ve Chaplin’in sessiz çektiği son film olmuştur. Film sadece 10 ay gibi bir süre içerisinde çekilmiştir. Çekildiği dönem düşünülürse rekor bir süre sayılabilmektedir. Filmin propaganda yaptığı söylenmiş, İtalya ve Almanya’da gösterime girmemiş, Amerika’da da gişede beklentiler karşılanmamıştır. Fakat diğer ülkelerde gişede başarılı olmuştur. ABD Kongre Kütüphanesi’nin kararıyla Ulusal Film Arşivi’nde yer bulmuştur. 8.5 IMdb puanı alan film Top 250 listesine girerek ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamıştır. Aradan uzun süre geçmesine rağmen 38. sıradaki yerini korumaktadır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

38. Can Dostum

[/su_heading]

 

Efsane Filmler: Can Dostum
Efsane Filmler: Can Dostum

Orjinal Adı: Intouchables

IMDB Bilgiler: 38 / 8,5

Yapım Yılı: 2011

Türkiye Vizyon Tarihi: 11 Mayıs 2012

Türü: Biyografi, Komedi, Drama

Yazar: Olivier Nakache, Philippe Pozzo di Borgo, Tümü»

Yönetmen:Olivier Nakache, Éric Toledano

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 38: Can Dostum Filmi

Bir yandan hüzünlendiren, bir yandan da güldüren dram komedi ikilisi arasında çekilen film 2011’de beyaz perdede boy göstermiştir. Birbirinden çok farklı olan iki adamı bir araya getiren hayat şartları ve zamanla oluşan arkadaşlıklarını konu edinen yapıt izlenebilecek filmler arasına girmeyi başarmıştır. Driss hapishaneden yeni çıkmıştır ve iş bulması gerekmektedir. Annesi ile de araları oldukça bozuktur, beş parasızdır. İş ararken hasta bakıcı arandığını görmüş, başvurmaya karar vermiştir. İş için büyük bir eve gelmiştir. Bakması gereken adam yani Philippe çok zengindir ve boynundan aşağısı felçlidir. Yamaç paraşütü yaparken feci bir kaza geçirmiş sonrasında bu hale gelmiştir. Bu imkânsız gibi görünen ikili zaman geçtikçe birbirine alışmaya başlamıştır. Driss 7 24 Philippe ile ilgilenmek zorunda olduğu için onun evinde kalacaktır. Driss çok rahat davranmaktadır. Rahat tavırları sayesinde Philippe ile aralarında bulunan ilişki dostluğa çevrilmeye başlamıştır. Beraber gezip, zaman geçiren ikili o kadar yakın arkadaş olmuştur ki Philippe’nin hastalığını kullanarak kendilerini durduran trafik polislerine oyun oynamışlardır.

En Efsane Filmler Listesi No: 38: Can Dostum Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Filmin içleri ısıtan hikâyesi olumlu yorumlar almış ve çok beğenilmiştir. Toplamda 9 tane ödül alarak ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesine girmiştir. Fransa’da gösterime girdikten kısa bir süre sonra 2008’den o yıla kadar ülkede en çok izlenen film olmuştur. Filmin konusu gerçek bir olaydan kurgulanmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

39. Piyanist

[/su_heading]

Efsane Filmler: Piyanist
Efsane Filmler: Piyanist

Orjinal Adı: The Pianist

IMDB Bilgiler: 39 / 8,5

Yapım Yılı: 2002

Türkiye Vizyon Tarihi: 28 Şubat 2003

Türü: Biyografi, Dram, Müzik

Yazar: Roman Polanski

Yönetmen: Ronald Harwood, Wladyslaw Szpilman

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 39: Piyanist Filmi

Dram türünün en güzel temsilcilerinden olan Piyanist 2002’de vizyona girmiştir. Yahudi soykırımını bütün çıplaklığı ile gözler önüne seren film soykırımlar ilgili izlenecek filmler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Polonya’da yaşayan Yahudi Wladyslaw Szpilman çok yetenekli ve ünlü bir piyanisttir. Güzel bir hayatı, genişçe de bir ailesi vardır. Derken II. Dünya Savaşı’nda Almanların Polonya’yı işgal etmesi ile Yahudiler soyutlanmaya ve şiddete maruz kalmaya başlar. Askerler geceleri gelip evlerindeki insanları çıkartıp öldürürler. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Yahudiler kollarına işaret takarak gezerler ve diğer insanlar tarafından nefret edilirler. Çoğu yere girmeleri yasaklanır, toplumdan dışlanırlar. Bu soyutlanma daha da artmış Yahudiler trenlere bindirilerek kamplara gönderilir olmuştur. Ailesinde kimse kalmayan piyanist herkesi teker teker kaybetmiştir. Şans eseri toplama kampına gitmekten kurtulmuştur. Fakat bu kurtuluş daha kötü şeyler yaşamasına sebep olacaktır. Günlerce aç susuz, köşe bucak saklanarak yaşamış, defalarca ölümle burun burun buruna kalmıştır. Varşova’nın kenar mahallelerinde yaşam mücadelesi vermiş, eski bir piyanoyu çalması sayesinde ölümden kurtulmuştur. Almanların işgali sona erince üzerindeki Alman paltosu sebebiyle az kalsın vurulacakken Alman olmadığını söyler. Akıllara kazınan neden o paltoyu giyiyorsun sorusuna üşüyorum çünkü repliği filmin unutulmazları arasına girmiştir.

En Efsane Filmler Listesi No: 39: Piyanist Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çok başarılı bulunan film başarısını aldığı ödüller ve 8.5 IMdb puanı ile Top 250 listesine girerek tasdiklemiştir. Filmi bu kadar etkili kılan özelliklerin başında ise olayın piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı kitabından uyarlanarak çekilmesi gelmektedir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

40. Köstebek

[/su_heading]

Efsane Filmler: Köstebek
Efsane Filmler: Köstebek

Orjinal Adı: The Departed

IMDB Bilgiler: 40 / 8,5

Yapım Yılı: 2006

Türkiye Vizyon Tarihi: 24 Kasım 2006

Türü: Suç, Dram, Gerilim

Yazar: William Monahan, Alan Mak, Tümü»

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Tüm Ekip»

 

En Efsane Filmler Listesi No: 40: Köstebek Filmi 

Dram türünde çekilen film 2006’da gösterime girmiştir. Boston’da yer alan, liderliğini Frank Costello’nun yaptığı mafyanın çökertilmesi için Massachusetts polisi büyük bir operasyon yapmayı planlamaktadır. Konusu ve işleyiş süre sürükleyici filmler arasına girmesi için yeterli olmuştur. Mafya çok tehlikelidir ve içlerine sızması için köstebeklik yapacak bir adama ihtiyaç vardır. Bunun için Boston’da yaşamış genç polis Billy Costigan seçilmiştir. Bazı sınavlardan geçilerek onu Ellerby hazırlamıştır. Çok çetin bir adam olan Billy Costigan polislikten atılma dercesine kadar gelen olaylar yaşamıştır. Köstebeklik işini Oliver Queenan ile Bryce Dignam’dan başka kimse bilmemektedir. Çok önemli bir görev olduğu için büyük gizlilik önlemleri alınmıştır. Billy’nin Costello’nun gözüne girmesi için elinden gelen her şeyi yapması gerekmektedir. Colin Sullivan çok yetenekli ve sürekli terfi alan hırslı bir polistir. Polis teşkilatı mafyanın içerisine adam sokarken mafyanın lideri Costello’da teşkilatın içerisine Sullivan’ı sokmuştur. Bir taraf mafyanın bilgilerini öğrenmeye çalışırken diğer taraf mafyaya yapılacak operasyonla ilgili bilgi almaya çalışmaktadır. Bu iş ikili için gittikçe tehlikeli olmaya başlamıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 40: Köstebek Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin yapımı İç İşleri filminin senaryosuna karakter eklemeleri yapılarak Köstebek çekilmiştir. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Yönetmen Ödülü, 4 Oscar Ödülü ve daha birçok ödülü almaya hak kazanan film üstün başarı göstermiştir. 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde 41. sıraya yerleşmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

41. Terminator 2 Mahşer Günü

[/su_heading]

Efsane Filmler: Terminator 2 Mahşer Günü
Efsane Filmler: Terminator 2 Mahşer Günü

Orjinal Adı: Terminator 2: Judgment Day

IMDB Bilgiler: 41 / 8,5

Yapım Yılı: 1991

Türkiye Vizyon Tarihi: 25 Ekim 1991

Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu

Yazar: James Cameron

Yönetmen: James CameronWilliam Wisher

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 41: Terminator 2 Mahşer Günü Filmi 

Aksiyon, gerilim ve bilim kurgu türünde çekilen film Terminatör serisinin ikincisidir. 1991’de beyaz perdede boy göstermiştir. 1997 yılında yaşanan korkunç olayın üzerinden yıllar geçmiştir. Takvim 2029 yılını göstermektedir. Makinelere karşı direnişte John Connor kilit konumdadır, direnişin lideridir. Makineler John’u öldürmeye çalışmış ama başarılı olamamıştır. Son çare olarak onu geçmişte yok etmeyi deneyeceklerdir. John Connor’un 13 yaşında olduğu döneme yok edici makine gönderilmiştir. Bunun öğrenilmesi üzerine daha önceki filmde yer alan terminatörün üst modeli John tarafından kendisini korumak için geçmişe gönderilir. İki makine küçük çocuğu korumak için ölümcül bir mücadeleye girmiştir. 1997’de olan katliamın sorumlusu Skynet adlı yapay zeka gelişmeye başlamaktadır. Skynet’in yaratıcısı Cyberdyne’i öldürmeye yok etmeye çalışan Sarah Connor akıl hastanesine yatırılmıştır. John ise koruyucu aileye verilmiştir. Zaman kısıtlıdır küçük John’un kurtarılması ve Skynet’in durdurulması gerekmektedir. Koruyucu terminatör ile John annesini akıl hastanesinden çıkartarak bir an önce harekete geçmelidir. Diğer yok edici makine de ikilinin peşindedir. Gerilimin her dakika arttığı film güzel filimler arasında ilk sıralardadır.

En Efsane Filmler Listesi No: 41: Terminator 2 Mahşer Günü Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yapıt 102 milyon dolarlık bütçe ile çekilerek sinema tarihinin en pahalı filmi olma özelliğine sahiptir. Harcanan bütçe 5 katı ile geri dönmüştür. Çok beğenilen film 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde 42. numaraya yerleşerek ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

42. Geleceğe Dönüş

[/su_heading]

Efsane Filmler: Geleceğe Dönüş
Efsane Filmler: Geleceğe Dönüş

Orjinal Adı: Back to the Future

IMDB Bilgiler: 42 / 8,5

Yapım Yılı: 1985

Türkiye Vizyon Tarihi: Şubat 1987

Türü: Macera, Komedi, Bilim Kurgu

Yazar: Robert ZemeckisBob Gale

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 42: Geleceğe Dönüş Filmi

Bilim kurgu, komedi ve macera türünde çekilen film 1985’de gösterime girmiştir. Geleceğe Dönüş film önerileri içerisinde mutlaka yer almaktadır. Marty McFly genç bir gitaristtir. Normal bir hayat yaşarken arabaya binmesinden sonra hayatı değişecektir. Doktor Emmet Brown’un yanına giden Marty onun yaptığı arabayı görür. Bu araba ile geleceğe ve geçmişe doğru zaman yolculuğu yapılabilmektedir. Belli bir hıza ulaşan araba plütonyum sayesinde zamanda yolculuğa çıkmaktadır. Bunlar konuşulurken bomba yapma vaadiyle Emmet’in kandırdığı Libyalılar gelerek doktoru vurur. Korkuyla arabaya binen ve hızlanan Marty kendisini 1955 yılında bulur. Babası George ile annesi Lorraine’nin gençliğine gelmiştir. Annesi ile babasının tanışacağı zaman farkında olmadan araya giren Marty büyük bir yanlış yapmıştır. Annesi bilmeden ona ilgi beslemeye başlamıştır. Hemen gidip Emmet’i bulan genç adam önce onu ikna edememiş sonrasında ikna etmeyi başarmıştır. Zamanın seyrini değiştirdiği için bir an önce annesi ile babasının tanışması gerekmektedir. Yoksa Marty yok olacaktır. Ayrıca geldiği yıla tekrar dönmesi için plütonyum olmamasından dolayı saat kulesine düşecek olan yıldırıma ihtiyacı vardır.

En Efsane Filmler Listesi No: 42: Geleceğe Dönüş Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gösterime girdikten çok kısa bir süre sonra büyük hasılat yapan film çok beğenilmiş, olumlu yorumlar almıştır. ABD Kongre Kütüphanesi filmin ABD Ulusal Film Arşivi’ne girmesine karar vermiştir. Birçok adaylık ve ödül alan yapıt yılın en beğenilen filmleri arasına girmiştir. 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesine de adını yazdırmıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

43. Whiplash

[/su_heading]

Efsane Filmler: Whiplash
Efsane Filmler: Whiplash

Orjinal Adı: Whiplash

IMDB Bilgiler: 43 / 8,5

Yapım Yılı: 2014

Türkiye Vizyon Tarihi: 16 Ocak 2015

Türü: Drama,Müzik

Yazar: Damien Chazelle

Yönetmen: Damien Chazelle

Oyuncular: Miles Teller, J.K. Simmons, Melissa Benoist, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 43: Whiplash Filmi 

Müzik dram ve hırsla dolu film 2014’de vizyona girmiştir. Andrew Neiman bateri aşığı bir müzisyendir. İnternette güzel film izle diye arama yapanlara önerilebilecek sayılı müzik konulu filmlerdendir. En büyük hayali caz bateristi Buddy Rich gibi başarılı olabilmektir. New York’taki ünlü Shaffer Konservatuarı’nda birinci sınıfta eğitim görmektedir. En saygın eğitimcilerden biri olan Terence Fletcher grubundaki bateriste alternatif olarak Andrew’u grubuna dahil eder. Fletcher öğrencilerine çok sert davranan, onlarla dalga geçen bir öğretmendir. Hank Levy’nin Whiplash eserini çalarken Andrew’un ritmi tutturamaması Fletcher’ı çok kızdırır ve bateristin üzerine sandalye atmasına sebep olur. Bu olay üzerine dikkatini dağıttığını düşünerek sevgilisinden ayrılan yetenekli baterist daha çok çalışmaya başlar. Durmadan, saatlerce, elleri kanayana kadar çalışır. Küçük çaplı caz yarışması düzenlenir. Andrew diğer bateristin çalamaması için Whiplah’ın notalarını kaybeder. Böylece sahneye çıkma fırsatı yakalayarak ezbere notaları çalar. Artık baş baterist Andrew’dur. Fakat bu uzun sürmez Ryan adında gruba yeni birisi girer ve baş bateristlik onun olur. Fletcher ve Andrew arasındaki yükselen gerilim ile müziğin harmanlanması filme farklı bir hava katmıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 43: Whiplash Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Filmde azimli bateristin hırsı ve öğretmenin davranışları seyircileri çok etkilemiştir. En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran yapıt ayrıca 8.5 IMdb puanı alıp Top 250 listesine girerek başarısını kanıtlamıştır.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

44. Arka Pencere

[/su_heading]

Efsane Filmler: Arka Pencere
Efsane Filmler: Arka Pencere

Orjinal Adı: Rear Window

IMDB Bilgiler: 44 / 8,5

Yapım Yılı: 1954

Türkiye Vizyon Tarihi: Nisan 1956

Türü: Gizem, Gerilim

Yazar: Alfred Hitchcock

Yönetmen: John Michael Hayes, Cornell Woolrich

Oyuncular: James Stewart, Grace Kelly, Wendell Corey, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 44: Arka Pencere Filmi 

Gerilim ve gizem türünde çekilen film 1954’de beyaz perdede boy göstermiştir. Türkiye’de ise 2 yıl sonra 1956’da gösterime girmiştir. Aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen Arka Pencere unutulmayan
film isimleri arasına adını yazdırmıştır. Foto muhabiri olan L. B. Jefferies iş yerinde geçirdiği bir kazadan dolayı bacağını kırmıştır. Dışarıya çıkamadığı için canı çok sıkılmaktadır. Çözüm olarak fotoğraf makinesiyle komşularını gözlemlemeye başlar. Gözlemleri ile onlar hakkında bilgiler edinir. Her şey normal giderken komşularından birisi ortadan kaybolur. İşkillenen L. B. Jefferies bu işte bir şeyler olduğunu düşünmeye başlamıştır. Ona göre komşusunun kocası tarafından öldürmüş olabileceği ihtimali vardır. Kendisi bacağının kırıklığından dolayı bir yere gidemediği için hemşiresi Stella ile fotomodel sevgilisi Lisa’dan yardım istemek zorunda kalır. Hemşiresi hayatla ilgili çok mantıklı yorumlar yapmakta ve başkalarının hayatının gizlice izlenmesinin ne kadar doğru olduğunu sorgulamaktadır. Olaylar ilerledikçe artan gerilim ve gizem seyircilerin dikkatini çekmiş, oldukça etkilemiştir. Arka Pencere vizyona girmesiyle olumlu yorumlar toplayarak başarılı olmuştur.

En Efsane Filmler Listesi No: 44: Arka Pencere Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cornell Woolrich’in yazdığı It Had to Be Murder adlı kısa öyküden uyarlanan film 4 dalda Oscar’a aday olmuş 2 tane ödül almıştır. Arka Pencere 1997’de ABD Kongre Kütüphanesi’nin seçimi ile ABD Ulusal Film Arşivi’ne alınmıştır. Oldukça başarılı bulunan film 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesinde 45. sırada kendine yer edinmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

45. Kutsal Hazine Avcıları

[/su_heading]

Efsane Filmler: Kutsal Hazine Avcıları
Efsane Filmler: Kutsal Hazine Avcıları

Orjinal Adı: Raiders of the Lost Ark

IMDB Bilgiler: 45 / 8,5

Yapım Yılı: 1981

Türkiye Vizyon Tarihi: 24 Ocak 1983

Türü: Aksiyon, Macera

Yazar: Lawrence Kasdan, George Lucas, Tümü»

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 45: Kutsal Hazine Avcıları Filmi 

Macera ve fantastik türde çekilen unutulmaz filmlerden olan Kutsal Hazine Avcıları 1981’de gösterime girmiştir. Yapıt izlenebilecek filmler arasına adını yazdırmayı başarmıştır. Arkeolog Indıana Jones Amerikan Hükümeti tarafından Ark of the Conenant’ı bulması için görevlendirilmiştir. Ark’a ulaşması çok önemlidir çünkü kutsal güçlere sahip olduğu ve ünlü 10 Emir’i içinde bulundurduğuna inanılmaktadır. Hızlı hareket etmesi gereken Indiana Jones Hitler’in ajanlarına karşı da Ark’ı bulma yarışına girecektir. Yanına bir zamanlar deliler gibi aşık olduğu kadın Marion’u da alarak Nepal’den Kahire’ye gider. Bu zorlu yolculukta başlarına türlü olaylar gelir. Tehlikeli tuzakları aşarak Ark’ı bulmak için türlü badireler atlatan ikilinin etkileyici hikayesi seyirciler tarafından beğenilmiş, olumlu yorumlar almıştır.

En Efsane Filmler Listesi No: 45: Kutsal Hazine Avcıları Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gösterime girdiği anda çok fazla seyirciyi kendisine çeken film yılın en yüksek hasılatını yaparak sinema tarihine geçmiştir. Başarısına başarı katan Kutsal Hazine Avcıları 8.5 IMdb puanı alarak Top 250 listesine girmiş, ayrıca 1999’da ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ABD Ulusal Film Arşivi’ne eklenmiştir. Filmin serisi olarak ardından sırayla Kamçılı Adam, Son Macera ve Kristal Kafatası çekilerek sinemaseverlerle buluştu. 1992 1996 arasında televizyon dizisi olarak ekranlara yansımıştır. Film çok tuttuğu için video oyunu da çıkartılarak piyasaya sürülmüştür. En İyi Görsel Efekt, En İyi Film Kurgusu, En İyi Ses Efekti dahil olmak üzere 5 dalda Oscar’ı kazandı.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

46. Gladyatör

[/su_heading]

Efsane Filmler: Gladyatör
Efsane Filmler: Gladyatör

Orjinal Adı: Gladiator

IMDB Bilgiler: 46 / 8,5

Yapım Yılı: 2000

Türkiye Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 2000

Türü: Aksiyon, Macera, Drama

Yazar: David Franzoni

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Tüm Ekip»

En Efsane Filmler Listesi No: 46: Gladyatör Filmi  

Dram türünde çekilen film 2000’de gösterime girmiştir. Seyirciyle buluşmasından itibaren çok beğenilmiş, iyi filmler içerisine ilk sıralardan girmiştir. General Maximus imparatorluğun içerisinde sürekli yükselmektedir. İmparator Marcus Aurelius Maximus’u oğlundan daha üstün tutmaktadır. Bu sebeple Maximus’un yükselişi tahtın varisi olan Commodus’u çok rahatsız etmektedir. Yükselişini durdurmak için bir şeyler yapması gerekmektedir. Acımasız olması ile taht sevdası General Maximus ve ailesinin öldürülmesi için yeterli sebeplerdir. Maximus kurtulsa da karısı ve oğlu katledilmiştir. Hayatına artık köle olarak devam edecektir. Commodus ise amacına ulaşmıştır. Maximus gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilmiştir. Aradan yıllar geçmiş, Maximus Roma’ya geri dönmüş İmparator Commodus’u öldürerek oğlu ve karısının intikamını almak için plan yapmaya başlamıştır. Arenada geçirdiği yıllar ona önemli bir gerçeği öğretmiştir. Halkın bir arada olması her şeyden, imparatorun gücünden bile daha önemli, daha büyüktür. Bu sebeple halkın kahramanı olması gerekmektedir ki intikamını alabilsin. Büyük kahraman olması için büyük işler yapmak zorundadır ve Maximus her ne olursa olsun karısı ve oğlunun kanını yerde bırakmayacaktır.

En Efsane Filmler Listesi No: 46: Gladyatör Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Olumlu yorumlar alan film 73. Oscar Ödülleri’nden En İyi Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ve daha 3 adet Oscar alarak törenden kolları dolu olarak ayrılmıştır. 8.5 IMdb puanı alarak ne kadar başarılı olduğunu göstermiş ayrıca IMdb Top 250 listesine 47.sıradan girmiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

47. Aslan Kral

[/su_heading]

Efsane Filmler: Aslan Kral
Efsane Filmler: Aslan Kral

Orjinal Adı: The Lion King

IMDB Bilgiler: 47 / 8,5

Yapım Yılı: 1994

Türkiye Vizyon Tarihi: 20 Ocak 1995

Türü: Animasyon, Macera, Drama

Yazar: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Tümü»

Yönetmen: Roger Allers, Rob Minkoff

Oyuncular: Matthew Broderick, Jeremy Irons, James Earl Jones, Tüm Ekip»

 

En Efsane Filmler Listesi No: 47: Aslan Kral Filmi

Animasyon türünde çekilen film 1994’de beyaz perdede boy göstermiştir. Animasyon türünde en güzel filmler arasına giren Aslan Kral 1994’ün en beğenilen yapıtları arasına da girmiştir. Simba daha çok küçüktür. Babası Kral Mufasa’dan sonra tahta geçecek ve ormanı yönetecektir. Simba’nın doğumu üzerine hayvanlar gelerek kralı tebrik etmektedir. Fakat bu durum Mufasa’nın kardeşi Scar’ı rahatsız etmektedir. Çünkü tahta Simba’nın değil kendisinin geçmesi gerektiğini düşünmektedir. Sırtlanları da arkasına alarak canice Mufasa’nın ölümüne sebep olur. Daha sonra Simba’yı kandırarak babasının ölümüne kendisinin sebep olduğunu ve tepkilere maruz kalmamak için hemen oradan ayrılması gerektiğini söyler. Küçük Simba Scar’ın söylediklerine inanarak Gurur Vadisi’nden uzaklaşır. Yolda Timon ve Puppa ile karşılaşır ve yakın arkadaş olurlar. Aradan zaman geçer küçük Simba artık büyümüştür. Hayatının eski bölümü ile ilgili konuşmamaktadır. Karşısına eski arkadaşı Nala çıkar. Ormanda işler yolunda değildir, krallığın durumu çok kötüdür ve Simba’ya ihtiyaçları vardır. Nala onun geri dönmesi gerektiğini söyler. İlk başta hiç istemese de babasının hayali sayesinde gitmeye karar verir. Geri döner ve yaşadıklarının hesabını Scar’dan sorar.

En Efsane Filmler Listesi No: 47: Aslan Kral Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aslan Kral vizyona girmesinden itibaren çok fazla izlenmiş, çok da beğenilmiştir. 8.5 IMdb puanı almış, Top 250 listesine 48. sıradan yerleşmiştir. Oscar ödülü de dahil birçok ödülü de kazanmıştır. Büyük hasılat yaparak ne kadar çok kişi tarafından izlendiğini de göstermiştir.

[su_heading size=”14″ margin=”0″]

48. Prestij

[/su_heading]

Efsane Filmler: Prestij
Efsane Filmler: Prestij

Orjinal Adı:The Prestige

IMDB Bilgiler: 48 / 8,5

Yapım Yılı: 2006

Türkiye Vizyon Tarihi: 22 Aralık 2006

Türü: Drama, Gizem, Bilim Kurgu

Yazar: Jonathan Nolan, Christopher Nolan, 1 more credit»

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, See full cast & crew»

En Efsane Filmler Listesi No: 48: Prestij Filmi

Gizem ve dramın muhteşem uyumu ile çekilen film 2006’da beyaz perdede boy göstermiştir. Her ne kadar Viktorya Dönemi’nde geçse de dönemin kültürel özellikleri ile ilgili ayrıntılar filmde yer almamıştır. 2 yakın arkadaş olan sihirbazların sonrasında bozulan arkadaşlıkları ve düşman derecesine gelen ilişkileri filmin konusunu oluşturmaktadır. Birçok hazırlanan film listesi başlıklarında yer edinen Prestij çok beğenilmiştir. 19.yy Londra’sında sihirbazlar çok saygın, prestijli ve gizemli insanlar olarak kabul edilmektedir. 2 genç yetenekli sihirbaz Alfred Borden ile Robert Angier ünlü olma yolunda adım adım ilerlemektedir. İkili gösteriler yaparak adlarını duyururlar. Yine bir gün gösteri yaparlarken Robert Angier’in karısı Julia kaza sonucunda ölmüştür. Durum karşısında yıkılan Robert kazanın sebebi olarak Alfred’i suçlamaktadır. Sonucunda iki yakın arkadaş artık ezeli rakip ve düşman olmuştur. Aradan zaman geçmiştir artık ikisi de ünlü sihirbazlardır. Birbirlerinin gösterilerini sabote etmek için türlü hilelere başvurmaktadırlar. Alfred Borden etkileyici bir gösteri yapmıştır. Robert bu durumu takıntı haline getirmiş, onun sırrını çözmek için uğraşmaktadır. İkilinin çekişmeli ve trajik yaşamı, şaşırtıcı sonu ile seyircilerin beğenisine sunulmuştur.

En Efsane Filmler Listesi No: 48: Prestij Filmi  Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prestij Christopher Priest’in yazdığı Prestij romanından uyarlanarak çekilmiştir. 2 dalda Oscar’a aday olunmuş fakat alınamamış, farklı törenlerde 4 adet ödül alınmıştır. Seyircilerin verdiği oylar ile 8.5 IMdb puanı almış Top 250 listesinde ilk 50’ye girmeyi başarmıştır.

 

efsane filmler efsane filmler listesi filmler film önerileri efsane filimler en iyi filmler listesi en efsane filmler efsaneleşmiş filmler en iyi efsane filmler efsanefilmler en iyi film önerileri en iyi film listeleri efsane flimler efsan filmler imdb 8 üstü filmler yabancı efsane filmler filimler efsane dilmler en iyi filmler listesi imdb en iyi film listesi efsane sinema filmleri melez kızlar en iyi yabancı filmler listesi iyi filmler efsane film önerileri en iyi filmler film efsane en iyi korku filmleri listesi ikinci dünya savaşı filmi rüyada düşman öldürmek unutulmaz aşk filmleri en iyi 250 film listesi brad pitt nereli en beğenilen filmler aaron eckhart imdb hiçbir şeyi kafaya takmamak için dua bilim kurgu filmi önerileri hapishane filmler başlangıç imdb en iyi aşk filmleri imdb yabancı macera filmleri en iyi efsaneler dram en iyi filmler en iyi 10 macera filmi fantastik gecelik aksiyon filmi önerileri al pacino replikleri inception fragman macera aksiyon film önerileri macera aksiyon filmleri üçgende benzerlik son çıkan dvd filmler imdb top 250 filmleri edward norton filmleri mordor dağı fantastik bilim kurgu filmleri izlenmesi gereken en iyi aşk filmleri en iyi film akademi ödülü tüm filmler listesi oscar töreni ne zaman oscar ödüllü filmler listesi italyan komedi filmleri melez kadinlar eli roth imdb en beğenilen sinema filmleri en güzel erkek yüzükleri en guzel ask filmleri pamuk prensesin yazarı en iyi ask filmleri bilim kurgu film önerileri dram yabancı filmler tom ford erkek tom ve jerry sinema eski yabancı filmler listesi han solo imdb en çok izlenen yabancı filmler listesi film listeleri sadece en iyi filmler dunyanin en iyi filmleri film tavsiyeleri 2018 yabanci filmler oyuncu koltuğu önerisi rüyada ev sahibinin evden çıkarması imdb 250 maceracı tavşan oyunları tekrar tekrar izlenecek filmler italya sinema filmleri imdb elijah wood rüyada birinin çıkma teklifi etmesi tecavüz filimleri uyku ilacı damla cekici tom efsane imdb gary sinise imdb çok beğenilen filmler yabancı filmler listesi aile film önerileri romantik filmler listesi legend gibi filmler rüyada anneye seslenmek esaretin bedeli konusu yabancı sinema aksiyon macera suikast imdb aksiyon macera filmi oscarlı aşk filmleri rüyada arkadaşının öldüğünü görmek birinin bilinçaltına girmek son umut imdb en iyi filmler fantastik guguk kuşu imdb erkek yüzükleri altın mutlaka izlenmesi gereken yabancı filmler orlando bloom imdb filmler. iyi adamlar imdb the godfather 2 imdb macera filmleri italya master bursu güzel filmler listesi holocaust ne demek godfather imdb kara bela oyuncuları rüyada kız yeğen görmek imdb film önerileri hızlı ve öfkeli çekimlerinde ölen oyuncu aksiyon filmleri imdb 8+ tom ve jerry tuzak oyunu en iyi savaş filmleri listesi en iyi film aksiyon macera film önerileri oscar ödüllü filmler bankaların yaptığı hayat sigortası mafya filmleri intikam peşinde imdb en iyi romantik filmler listesi imdb en iyi filmler önerilen bilim kurgu filmleri izlenmesi gereken efsane filmler komedi film önerileri ikinci dünya savaşı ile ilgili filmler hapishane filmleri hırsızlık filmleri rüyada erkek arkadaşının ailesini görmek korku filmi öneri aksiyon filmleri listesi zorlu ikili imdb boks filmleri listesi rüyada bozuk para toplamak en güzel filmler yabanci en iyi filmler makinist film yorumları deneme uykusuz anneler tim conway imdb dönüş filmi nerede çekildi ucuz altın yüzük ikinci dünya savaş filmleri en iyi filmler imdb korku filmleri 2010 dehşet korku filmleri en iyi filmler 2011 en iyi yardımcı erkek oyuncu akademi ödülü siyah kola nasıl yapılır efsane konusu en iyi dram filmleri vizyona girecek korku filmleri en iyi yahudi filmleri rüyada teğmen olduğunu görmek imdb godfather 2 çirkin kız en iyi fantastik macera filmleri tom ford gözlükleri güzel film tavsiyeleri lee van cleef imdb oscar ödüllü aşk filmleri en güzel aşk filmi en iyi film oscar leonardo dicaprio son filmi özgür şef en iyi filmleri listesi ters psikoloji ile asik etmek filmlwe en cok begenilen filmler en iyi film tavsiyeleri izlenmesi gereken filmler izlenecek en iyi filmler godfather 2 imdb hızlı ve öfkeli oyuncuları dünyanın en iyi filmi imdb film önerileri imdb ray liotta filme joseph fiennes imdb efsane eski filmler izlenmesi gereken aşk filmleri 2 dünya savaşı konulu filmler irlandalı boksör pamuk prenses filmi filmtor michael jackson oğlu imdb en iyi aşk filmleri yabanci filimler yeni film tavsiye en iyi dram filmleri listesi izlenmesi gereken en iyi filmler imdb christopher nolan dünya yeni bir başlangıç imdb film listesi en iyi 250 film kara şovalye imdb romantik film önerileri hemşire film en iyi soygun filmleri ölmeden önce izlenmesi gereken filmler filmi batman sinema filmleri forrest gump imdb thomas ve arkadaşları dağ filmi nerede çekildi en güzel filmler listesi gerçeğin peşinde imdb yüzüklerin efendisi 2 imdb rüyada top oynamak bilim kurgu filmleri tavsiye imdb uma thurman iron man replikleri filmlrt en beğenilen yabancı filmler imdb aksiyon filmleri film önerileri 2018 rüyada ölmüş birinin elinde para görmek aksiyon ve macera filmleri eski efsane filmler en iyi izlenmesi gereken filmler en güzel yabancı filmleri korku filmi tavsiyeleri en iyi italyan filmleri imdb efsane filmi savaş ve aşk filmleri efsane adam filmi imdb bilbo dünyanın en güzel filmler rüyada mezarda ölü görmek güzel film önerileri psikolojik filmler listesi en efsane film çekici tom imdb en iyi film listesi joe pesci imdb film replikleri ben 4 numara serisi hayattan hiç zevk almıyorum dünyanın en çirkin erkeği ve kadını efsane filmi oyuncuları fantezi futbol yıldız savaşları karakterleri adam kule konusu ilginç filmler en iyi hapishane filmleri psikolojik gerilim filmleri david fincher imdb hapishane film yakın koruma nasıl olunur ay yıldız yüzük heath ledger imdb en iyi psikolojik gerilim filmleri viggo mortensen imdb hobbit 1 imdb dublör efsane filmer pislik imdb efsane filmle sigorta şirketi isim önerileri hemşirelik başarı sıralaması korku filmi önerisi korku filmi önerileri en iyi filmler 2010 yabanci film en çok izlenen film listesi insana umut veren filmler romantik dram aşk filmleri fletch imdb aşk filmleri dram en iyi sinema filmleri listesi italya master burs adı efsane fragman brad pitt boyu en çok beğenilen yabancı filmler pozitif filmler en çok izlenen film sıralaması rüyada yeğenle konuşmak dövüş filmleri tamtur yüzük eski film afişleri imdb ilk 250 baba filmi macera filmleri en iyi robert duvall filme en güzel aksiyon filmleri en güzel aksiyon macera filmleri en iyi aşk filmleri rüyada patronun kızını görmek yıldız savaşları rüyada babasını hapiste görmek gelen robinson suçlu filmi imdb en iyi özgüven kitapları unutulmazfilmler rüyada suçsuz yere hapse girmek al pacino filmleri rüyada yüzük takmak vizyondaki en iyi filmler en iyi yabancı filmler fight club replikleri chuck palahniuk kitapları filim ler joker imdb dalin sabun en iyi fantastik filmleri imdb fight club en iyi aksiyon film efsane (film) imdb godfather efsane olmuş filmler kule site sinema korkulu filmler aksiyon filmleri imdb imdb en iyi 250 film gişe yetkili yardımcısı ne iş yapar imbd 250 filmler listesi imdb en iyi yabancı filmler imdb film listesi en güzel macera filmleri 3 numara film quentin tarantino imdb film önerileri dram esaretin bedeli fight club imdb gelmiş geçmiş en güzel filmler en cok beğenilen filmler seyredilmesi gereken filmler elflerle ilgili filmler en iyi aksiyon filmleri listesi boks filmleri gelmis gecmis en iyi filmler siralamasi rüyada yüzük görmek hobbit beklenmedik yolculuk oyuncular film onerileri içinde p harfi geçen erkek isimleri gelmiş geçmiş en iyi film prenses hastane çıkışı gece filmi nerede çekildi en iyi korku filmleri imdb yüzüklerin efendisi kralın dönüşü çocuk macera filmleri film tavsiyeleri listesi film yerli drama filmleri the shawshank redemption imdb en iyi aksiyon filmleri macera filmleri tavsiye makinist imdb stephen king kitaplar üçgende benzerlik kuralları siyah beyaz ask imdb aksiyon filmleri 2010 robert zemeckis imdb tam tur yüzük romantik komedinin çekildiği otel efsane filmlee dünyanın en iyi filmleri iyi film önerileri aksiyon filmi tavsiyeleri gecelik erkek arayanlar tecavüz p**** filmi rüyada siyah gecelik görmek yabancı hapishane filmleri sıkı dostlar gelmiş geçmiş en iyi filmler listesi az korkulu filmler robert de niro imdb tim robbins imdb en iyi aksiyon filmleri imdb bilinçaltı rüyaları nasıl anlaşılır izlenmesi gereken filmler imdb en iyi 10 aksiyon filmi ikinci dünya savaşı konulu filmler filmeler önerilen filmler bubba gump menu orlando yeni film önerileri mafya filmleri konusundaki tüm filmler aşk filmi tavsiye en iyi dram aşk filmleri rüyada eski dostları görmek efsanevi filmler the hobbit imdb l harfi ile başlayan şehir mutlaka izlenmesi gereken filmler imdb robert de niro gelmis gecmis en guzel filmler dünyada en çok izlenen filmler listesi yeni çıkan dvd filmler en çok önerilen filmler romantik komedi 2 hangi otelde çekildi fantezi hikaye bilim kurgu filmi tavsiyeleri imdb top 250 yüzüklerin efendisi 3 imdb ihanet filmi imdb ilk 100 en iyi erkek oyuncu akademi ödülü ölmeden izlenmesi gereken filmler imdb film sıralaması gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmleri en çok beğenilen filmler gişe yetkili yardımcısı ödül almış filmler imdb quentin tarantino morgan freeman filmleri gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri rüyada siyah beyaz renk görmek rose altın yüzük efsane filmleri dünyanın en iyi filmleri imdb erkek arkadaşın ailesiyle tanışmak yabancı film önerileri aksiyon dövüş filmleri imdb en iyi bilim kurgu filmleri son çıkan aksiyon filmleri büyük tuzak imdb imparator filmi 250 film su yolu yüzük rüyada korku filmi izlemek zevk veren hikaye tehlikeli yakınlaşmalar bir kıza önerilecek filmler yabancı film listesi en güzel yabancı aşk filmleri rüyada annenin öldüğünü ve mezarını görmek en iyi macera filimleri güzel yabancı filmler en iyi filmler hangileri dram aşk filmleri efsane film bal filmi nerede çekildi elijah wood imdb korku filmi konusundaki tüm filmler gelmis gecmis en iyi filmler savaş filmi tavsiye en çok izlenen filmler listesi dünyanın en iyi filmleri listesi yabancı film tavsiye en iyi aksiyon macera filmleri fantastik macera filmleri ölmeden önce izlenmesi gereken 100 film en iyi tecavüz filmleri the godfather 2 oyunu üçgen yazılım grup tecavüz hikayeleri kesinlikle izlenmesi gereken filmler efsane yabancı filmler en iyi filmler sitesi robert duvall imdb rüyada eski patronun oğlunu görmek kırmızı saten gecelik efsane.filmler al pacino imdb oscar ödüllü komedi filmleri leonardo dicaprio boyu iyi filmler listesi francis ford coppola imdb 250 film listesi korku filmi tavsiye en iyi yabancı filmler imdb en çok beğenilen filmler listesi ralph fiennes imdb rüyada kırmızı yüzük görmek rüyada ölmek üzere olduğunu görmek film ler en iyi aşk filmi italya master danışmanlık tüm film listesi yedi numara ne zaman çekildi imdb shawshank redemption dünyada en çok izlenen filmler nazi filmleri en iyi yabanci filmler pulp fiction konusu romantik dram filmler imdb 8+ uma thurman imdb aksiyon macera filmleri rüyada birinin peşinden gitmek makinist ne iş yapar bir avuç dolar oyuncular flimler bir varmış bir yokmuş imdb rüyada kendini sarışın görmek en güzel yabancı sinemalar guzel yabanci filmler brad pitt son filmi hobbit kitabı beğenilen filmler en güzel film önerileri suçlu zihinlere yolculuk imdb fantastik film tavsiye siyah beyaz yabancı filmler dünyanın en iyi filimleri efsane film listesi the godfather imdb dram aksiyon filmleri imparatorluk savaşı güzel yabancı film akılcı filmler en iyi aksiyon kamerası en yüksek hasılatlı filmler şımarık kızlar en beğenilen filmler listesi en iyi macera filmleri en iyi suç filmleri listesi efsane aşk filmleri dünyanın en iyi aksiyon filmleri imdb filmleri koruma polisi nasıl olunur sessiz bir yer imdb pippin baggins tecavüz sahneler ikili oyun imdb en iyi romantik dram filmleri yüzüklerin efendisi rüyada oturduğun evin satılması matrix imdb iyi kötü çirkin imdb efsane fimler morgan freeman en iyi filmleri yahudi katliamını anlatan filmler en ucuz altın yüzük siyah kola içindekiler ucuz bilgisayar koltuğu çin dövüş filmleri kara kule imdb aşk filmleri yabancı en iyi film onerileri rüyada kuran harfleri görmek yüzüklerin efendisi imdb kısa film önerileri romantik dram filmleri fight club türkiye dünyanın en çirkin adamı ve kadını 2.dünya savaşı filmi korku filmi önerileri 2018 film önerileri aksiyon izlenmesi gereken bilim kurgu filmleri en ıyı 100 fılm en iyi filmler yorum yeni çıkan aksiyon filmleri izlenmesi gereken filmler listesi imdb 8+ filmler fantezi yüzük fantastik film önerileri marlon brando imdb en iyi sigorta şirketi sıralaması 2 nci dünya savaşı filmleri imdb en iyi filmleri yabancı filmler en iyi tyler durden replikleri dünyanın en iyi filmi en iyi ikinci dünya savaşı filmleri guguk kuşu film özeti oyuncu koltuğu tavsiye ucuz yüzük gelmiş geçmiş en iyi filmler imdb forrest gump en iyi macera filmleri listesi rüyada mezarlıktan kaçmak fantezi futbol türkiye imdb puanı en iyi filmler yabancı rüyada altın yüzük takmak en iyi yabancı film listesi altin yuzukler en iyi yönetmenler listesi bloom genç odası  korku filmleri listesi aksiyon film tavsiye yüzüklerin efendisi kralın dönüşü oyuncular gizli mesaj nasıl gönderilir en iyi aşk filmleri listesi en güzel yabancı filmler bubba gump orlando